ارسال به دوست  نسخه چاپي 

در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس مطرح شد:

از وضعیت کارگران نانوایی غافل نشویم

افزایش نرخ نان، از یک سو دغدغه نانوایان و از سوی دیگر نگرانی برای قشرهای آسیب‌پذیراست و منجر به آن شده که چالش‌هایی در این زمینه ایجاد شود. از این رو نمایندگان مجلس به عنوان نمایندگان مردم در خانه ملت در تلاش هستند تا مساوات در این مقوله رعایت شود.

 

سیدحمزه امینی، نماینده هشترود در مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش نرخ نان در چنین شرایطی مضر است البته نباید معیشت نانوایان را فراموش کرد چراکه آن‌ها در شرایط سخت همواره پای کار ایستاده‌اند.

وی افزود: افزایش حقوق کارگران منجر به آن می‌شود که تخلف در واحدهای نانوایی، کاهشی چشمگیر پیدا کند و نانوایان بتوانند نان باکیفیت را تولید کرده و به دست مردم برساند.

گفته‌های این نماینده مجلس، قابل اثبات است چرا که در این میان دیده شده که در برخی از نانوایی‌ها، آرد خارج از شبکه به فروش رفته یا کیفیت نان تولیدی دستخوش تغییر شده که به ایجاد تنش شده انجامیده است. وی در این باره گفت: در حوزه انتخابیه بنده، مشکل برای کم بودن آرد دیده می‌شود البته این بدان معنا نیست که سهمیه آرد کم است بلکه نشان می‌دهد که برای نانوایان به‌صرفه نیست تمام ساعات خود را پای تنور بایستند و شاید آن‌ها ترجیح می‌دهند آرد را به فروش برسانند که این معضل، نشان‌دهنده ضعف نظارتی است که منجر به ایجاد تخلف از سوی نانوا می‌شود.

از سوی دیگر رزمیان، عضو کمیسیون بهداشت و نماینده یکی از شهرهای استان خراسان درباره عدم رعایت بهداشت در برخی واحدهای نانوایی به بهانه عدم تعیین نرخ نان خاطرنشان کرد: لزوم رعایت بهداشت در واحدهای نانوایی، هیچ ربطی به نرخ ندارد. درست است که در چنین شرایطی افزایش نرخ نان برای برخی قشرهای جامعه به‌صرفه نیست اما باید شرایط نانوایان را هم در نظر گرفت که تحت فشار هستند و کارگران نانوایی سال‌ها است آن‌طور که باید حقوق و دستمزد دریافت نکرده و مشکلات بسیار زیادی دارند اما در این میان هستند بسیار نانوایی‌هایی که علی‌رغم تمام معضلات اقتصادی، بهداشت را به طور دقیق رعایت می‌کنند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اگر نظارت تقویت شود، دلیلی برای تخلف و عدم رعایت بهداشت در واحدهای نانوایی دیده نمی‌شود، گفت: عدم تعیین نرخ نان را دلیلی بر عدم رعایت بهداشت در واحدهای نانوایی ندانیم بلکه لزوم تعیین برنامه‌هایی برای تقویت نظارت بر واحدهای نانوایی، از نکاتی است که امروزه به شدت نیاز به آن احساس می‌شود اما از سوی دیگر نباید از تعیین نرخ نان برای نانوایی‌ها هم غافل شویم و نمایندگان مجلس نیز در این باره متفق‌القول هستند.

نجم‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز در این راستا گفت: تا چه زمانی کارگر نانوایی باید در این وضعیت به پخت نان بپردازند؟! بالاخره باید تکلیف آن‌ها تعیین شود و انتظار می‌رود در دولت جدید توجه به وضعیت نان باید در اولویت قرار گیرد.