ارسال به دوست  نسخه چاپي 

دنیای شیرین شکلات‌ها

شکلات می‌تواند شیرین، تلخ، تیره، شیری و حتی سفید یا قرمز یاقوتی باشد و نانوایان و شیرینی‌پزها همیشه از آن برای افزودن رنگ، طعم و حتی بافت به انواع محصولات نانوایی استفاده می‌کنند اما شکلات بیش از این برای ما معنا دارد.

 

به گزارش نگاه هستی به نقل از Bakingbusiness، شکلات برای برخی یادآور شیوه‌های رشد پایدار و منبع‌یابی مسئولانه برای محیط زیست سالم‌تر و جوامع کشاورزی توانا‌تر است. برای دیگران اما ممکن است محتوای فلاوانول موجود در کاکائو مهم باشد زیرا نشان داده شده که این ترکیبات زیست‌فعال در پیشگیری از بیماریهای مزمن مرتبط با التهابات، استرس و اختلالات متابولیک، کمک‌کننده هستند.

گاهی اوقات ریزمغذی‌ها و سایر مواد مغذی و ترکیبات مفید از طریق شکلات به محصولات نانوایی اضافه می‌شوند و از شکلات به عنوان واسطه استفاده می‌کنند. تعداد این دسته از شکلات‌ها در حال افزایش است و نانوایان را با روش‌های جدیدی برای متمایز شدن از دیگران در بازار آشنا می‌کند. 

مصرفکنندگان آگاه امروزی نه تنها میخواهند بدانند شکلاتهایشان از کجا میآید بلکه با دقت بیشتری به برچسبهای مواد تشکیل‌دهنده محصولات و ویژگی‌های متمایز کننده روی بسته‌بندی‌ها نگاه میکنند. مصرف‌کنندگان به طور فزاینده‌ای تمایل دارند در مورد آنچه در فرایند تولید شکلات مصرفی‌شان رخ داده، بدانند.

در مورد نحوه تولید شکلات، فاکتور‌های زیادی برای بررسی وجود دارد زیرا فرایندی کاملا پیچیده است. تمام شکلات‌ها از دانه‌های کاکائویی که در غلاف‌های میوه کاکائو رشد می‌کنند، تهیه می‌شوند. میوه‌های رسیده، برداشت و دانه کاکائو از دل آنها استخراج میشود. نحوه پردازش این دانه‌ها، نوع شکلات نهایی را تعیین می‌کند.

کلمه Cacao به دانه‌هایی گفته می‌شود که تفت داده نشده‌اند، در حالی که cocoa از دانه‌های کاکائو تخمیر شده و خشک شده تهیه می‌شود. متأسفانه بازاریاب‌ها اغلب از این دو اصطلاح، به اشتباه به جای یکدیگر استفاده می‌کنند که منجر به سردرگمی ‌مصرف‌کننده می‌شود.

آنتی اکسیدان‌های طبیعی موجود در شکلات از cacao نشات می‌گیرند. پردازش دانه‌های کاکائو محتوای آنتی‌اکسیدانی آن‌ها را کاهش می‌دهد.

مدیر تحقیق و توسعه  International Food Products Corpگفت: پخت و سایر فرایندهای حرارتی، محتوای آنتی‌اکسیدان طبیعی را کاهش می‌دهد. بهترین راه برای حفظ آنتی‌اکسیدان‌ها این است که نانواها از کاکائوی طبیعی و شکلات تلخ در پخت محصولات خود استفاده کنند.

در ایالات متحده، در حال حاضر سه نوع اصلی شکلات تلخ، شیری و سفید وجود دارد که در قانون مقررات فدرال تعریف شده و هر سه شکلات باید با کره کاکائو تهیه شوند. مقررات در مورد افزودن سایر مواد مانند شکر، مواد جامد موجود در شیر و آب پنیر، طعم‌دهنده و امولسیفایر‌ها اختیاری است.

نوع چهارم شکلات، یعنی یاقوت سرخ، از سال 2019 در دسترس قرار گرفت و مجوز موقت آن برای Barry Callebaut USA، از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) صادر شد. شکلات یاقوتی، طعم توت و رنگ صورتی دارد و از دانه کاکائو یاقوتی تهیه می‌شود و هیچ طعم یا رنگی به آن اضافه نمی‌کنند.Barry Callebaut  با سازمان غذا و داروی آمریکا در جهت شناسایی استاندارد‌های مورد نیاز برای شکلات یاقوتی همکاری می‌کند.