ارسال به دوست  نسخه چاپي 

اتحادیه BFAWU، اولین اتحادیه نانوایان در انگلستان

تاریخ پیدایش اتحادیه Bakers Food and Allied Workers Union به سال 1847 برمی‌گردد. این اتحادیه، ابتدا به نمایندگی از نانوایان در سالفورد تأسیس شد و توسعه یافت و به اولین اتحادیه نانوایان در انگلستان تبدیل شد که در ابتدا تعداد اعضای آن، کمتر از 200 نفر بود.

به گزارش نگاه هستی به نقل از BFAWU، زمانی که کمپین این اتحادیه در سال 1861 برای بهبود شرایط تلاش کرد و منجر به وضع قانون Bakehouse در سال 1863 شد، شهرت یافت. 

در حدود سال 1870، این اتحادیه، دفتر مرکزی خود را به لندن منتقل کرد و اتحادیه‌های دیگر نیز به تدریج به عضویت آن درآمدند، مانند اتحادیه نانوایان ولز جنوبی. تا سال 1891، این اتحادیه به 4000 عضو دست یافت که تقریباً نیمی از اعضای آن از لندن بودند.

برای سال‌های متمادی، این اتحادیه، کارگران نانوایی را که آن‌ها را غیرماهر می‌دانست، نمی‌پذیرفت و این باعث شد که سازمانی به نام C. Mann، اتحادیه ملی کارگران نانوایی را در سال 1913 تأسیس کند که رقیب این اتحادیه شد. سال‌ها بعد نیز با توافقات صورت گرفته، این دو نهاد ادغام شدند.

این اتحادیه، کمپین‌های خود را بر ساعات کاری کوتاه‌تر، دستمزد بهتر و بهبود شرایط کاری متمرکز کرد و در سال 1919، اعتصابی بزرگ را علیه کار شبانه رهبری کرد اما نتیجه این کار، ناموفق بود. 

این اتحادیه در دهه 1950، متمرکزتر شد و در سال 1964 نام خود را به اتحادیه نانوایان تغییر داد و مدت‌ها بعد به Bakers Food and Allied Workers Union  تغییر نام داد.

این اتحادیه، اولین کنفرانس ملی خود را در سال 1914 در لستر برگزار کرد و در سال 2018 نیز صدمین کنفرانس سالانه خود را برگزار نمود.

در اظهارات این اتحادیه آمده است: «ما بر این باوریم که کارمندان باید در محل کار خود احساس امنیت کنند و برای کاری که انجام می‌دهند، باید دستمزدی عادلانه دریافت کنند. ما همچنین معتقدیم که کارگران با همکاری یکدیگر، توانایی بسیار بیشتری برای دستیابی به حقوق و شرایط بهتر و رسیدگی به بی‌عدالتی‌ها دارند. ما اینجا هستیم تا از اعضای خود در صورت آسیب‌پذیری، تهدید، تبعیض و هرگونه آزار و اذیت، حمایت کنیم. ما همچنین برای کمک به دریافت غرامت و اجرای عدالت برای کسانی که در محل کار مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند یا در نتیجه سهل‌انگاری کارفرما، آسیب دیده‌اند، حاضر هستیم.»

 

مترجم: کمند ابراهیم زاده