ارسال به دوست  نسخه چاپي 

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه:

کرمانشاه با یک پله صعود، در رتبه چهارم خرید تضمینی گندم در کشور ایستاد

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه از پرداخت کامل مطالبات کشاورزان گندم‌کار کرمانشاهی خبر داد.

 

به گزارش نگاه هستی به نقل از روابط عمومی اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه، ماشاا... ارویسی گفت: استان کرمانشاه با داشتن بیش از 1 میلیون و 400 هزار تن ظرفیت ذخیرهسازی استاندارد در 2 بخش دولتی و خصوصی، یکی از قطبهای صنعت سیلوسازی و مراکز ذخیره استراتژیک کشور است و این دستاورد، مرهون تلاش و همکاری گسترده دولتها با بخش خصوصی محسوب میگردد.

وی با اعلام پایان فصل خرید تضمینی گندم در استان کرمانشاه در ابتدای شهریورماه اظهار کرد: با یاری خداوند متعال و همت کشاورزان گندمکار هماستانی، امسال از نیمه دوم اردیبهشتماه که فصل برداشت گندم آغاز شد تا کنون، بیش از 422 هزار تن گندم به صورت تضمینی و توافقی از کشاورزان خریداری شده است که از این مقدار، سهم خرید تضمینی بیش از 372 هزار تن و سهم خرید توافقی نیز بیش از 50 هزار و 800 تن بوده است و علیرغم کاهش نزولات جوی در فصل زراعی گذشته، استان کرمانشاه با این مقدار خرید تضمینی توانست به جایگاه چهارم خرید تضمینی گندم کشور بعد از استانهای خوزستان، گلستان و فارس دست پیدا کند.

ارویسی ارزش گندمهای خریداری شده در بخش خرید تضمینی را بیش از 1884 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: امسال گندم به ازای هر کیلوگرم به مبلغ 5 هزار تومان خریداری شد که با تلاش دولت، این مبلغ به طور کامل تا ابتدای شهریور ماه به حساب کشاورزان واریز گردید.

وی همچنین با اشاره به کیفیت مطلوب گندمهای خریداری شده در سطح استان گفت: امسال به منظور رفاه حال کشاورزان گرامی و با هدف کاهش فاصله مزرعه تا مراکز خرید تضمینی، 61 مرکز خرید تضمینی گندم در سطح استان دایر گردید که از این تعداد، 7 مرکز خرید تضمینی دولتی، 41 مرکز خرید تضمینی بخش خصوصی (شامل سیلوهای بخش خصوصی و کارخانههای آردسازی) و همچنین 13 مرکز مباشرین تعاونی روستایی، در نظر گرفته شد که در هر یک از مراکز با استقرار نیروهای عامل تشخیص و ذیحساب و ناظرین خرید تضمینی، به طور کامل طبق دستورالعملهای ابلاغی، بر عملیات خرید تضمینی نظارت صورت گرفت.

ارویسی یکی دیگر از ماموریتهای اصلی اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان را خرید تضمینی دانههای روغنی از جمله کلزا و آفتابگردان اعلام نمود و اظهار کرد: امسال خرید دانه روغنی کلزا در استان نیز به دو صورت تضمینی و توافقی صورت گرفت که در بخش تضمینی بیش از 1038 تن کلزا به ارزش 10 میلیارد و 780 میلیون تومان از کشاورزان خریداری و 100 درصد مطالبات کلزاکاران نیز از سوی بانک عامل به حساب آنان واریز گردید.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه یکی دیگر از وظایف این اداره کل را ذخیرهسازی و توزیع کالاهای اساسی از جمله برنج و شکر اعلام کرد و گفت: در ششماهه اول امسال بیش از 6577 تن کالای اساسی شامل 2560 تن برنج و 4017 تن شکر از انبارهای این اداره کل و با هماهنگی ستاد تظیم بازار استان خارج و از طریق عوامل توزیع مجاز شامل فروشگاههای زنجیرهای بزرگ، تعاونیهای مصرف کارکنان و غیره بین اقشار مختلف جامعه توزیع شده است.

ارویسی در پایان با ورود به حوزه آرد و نان استان تصریح کرد: بیش از 2200 واحد خبازی در استان کرمانشاه وظیفه تامین نان مورد نیاز هماستانیهای گرانقدر را بر عهده دارند که از این تعداد، 1582 واحد با پخت یارانهای نوع یک و 618 واحد نیز با پخت یارانهای نوع 2  مشغول فعالیت هستند.

این مقام مسئول افزود: آرد مورد نیاز خبازیهای استان نیز اکنون از طریق 14 کارخانه فعال آردسازی در سطح استان تامین میگردد که بر اساس قانون، واحدهای خبازی میتوانند سهمیه آرد خود را از هر یک از این کارخانهها در قالب سامانه فروش آرد استان خریداری نمایند.

وی همچنین از مردم استان خواست تا در صورت مشاهده هرگونه مشکل در بحث تعطیلی خودسرانه واحدهای خبازی استان و رعایت نکردن ساعات پخت نان، با شماره تلفن 382209020 اداره کل غله و خدمات بازرگانی و 124 بازرسی سازمان صمت، تماس حاصل کنند.