ارسال به دوست  نسخه چاپي 

رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان:

با فرهنگ تقدیر از نانوایان کشور، نان باکیفیت‌تر به دست مردم می‌رسد

رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان گفت: مسأله نان به عنوان اصلی‌ترین موضوع در حوزه بازرگانی و سلامت مردم مطرح بوده و همواره از دغدغه‌های اصلی دولتمردان و دستگاه‌های بهداشتی و سلامت، قلمداد می‌شده است.

 

 

دکتر علیرضا کریمی در گفتوگوی اختصاصی با نگاه هستی بیان کرد: نان، اصلیترین غذای مردم است و به جهت تاثیری که در سلامتی دارد، همواره مورد توجه قرار گرفته و سالها است دولتمردان به دنبال آن هستند که ساختارهای تولید نان را در کشور اصلاح کنند.

وی افزود: البته که اصلاح نان در بخشهایی با ناکامی مواجه بوده است اما دست اندرکاران تلاش کردهاند تا بخشی از این مشکلات را برطرف کنند.

رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان با بیان اینکه در بخشهای مختلف چرخه تولید نان، اقداماتی مفید و موثر انجام پذیرفته است، تصریح کرد: در زمینه ذخیرهسازی گندم و بررسی ساختار حمل و نقل، طی سالهای گذشته اقداماتی انجام و با اصلاح ناوگان، توفیقاتی حاصل شده است و اصول نگهداری گندم در سیلوها، ساماندهی گردیده است.

دکتر کریمی ادامه داد: از سوی دیگر کارخانههای آردسازی، به تولید آرد استاندارد میپردازند اما در این حوزه هم مشکلاتی در ناوگان حمل و نقل و کیسهگیری وجود دارد.

وی در ادامه با ارزیابی مثبت از وضعیت تولید نان حجیم و نیمهحجیم در کشور گفت: تولید نان حجیم و نیمهحجیم در کشور، با توفیقاتی مواجه شده است و با تنوع در تولید و ایجاد فروشگاههای زنجیرهای، اقداماتی بسیار شایان توجه در تولید این گروه از نانها شاهد هستیم.

رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان با بیان اینکه در بخش نان سنتی، هنوز معضلاتی وجود دارد، اظهار کرد: در بخش نان سنتی، فارغ از زحمات نانوایان، معضلاتی وجود دارد اما نانوایان در این تلاطم به دنبال تولید و عرضه نان باکیفیت هستند و در این راستا، اتحادیه زحمات بسیار زیادی را متحمل شده است.

دکتر کریمی در بخش دیگری از گفتههای خویش با اشاره به برنامه تقدیر از نانوایان نمونه در استانهای کشور بیان کرد: یکی از توفیقاتی که در سال جاری حاصل شد، این بود که کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان که متشکل از تمام حلقههای زنجیره است، با همکاری هیأت مدیره محترم و مهندس قدرت حیدری معاون برنامهریزی GTC و مدیران کل غله استانها و اتحادیههای نانوایان در سراسر کشور، تصمیم گرفت به پاس زحمات نانوایان در استانهای مختلف کشور، از آنها تقدیر به عمل آورد که این اقدام مهم با هماهنگی نشریه نگاه هستی که آقایان داوود شفق مدیر مسئول و غلامرضا مظاهری سردبیر این نشریه هستند، انجام شد و جا دارد از زحمات آنها تقدیر کنم.

وی اضافه کرد: در همین راستا با هماهنگی کارخانههای آردسازی که آرد واحدهای نانوایی نمونه را تامین میکردند و با همکاری و مساعدت آنها، لوح سپاسی در اختیار مدیران کل غله استانها قرار میگرفت تا از نانوایان تقدیر شود و به این ترتیب، شاهد آن باشیم که تولید نان به سمت اصلاح برود. البته در این میان، مرکز پژوهشهای غلات نیز با در نظر گرفتن آیتمهایی برای انتخاب نانوایان نمونه، سهم بسزایی در این اقدام داشت.

دکتر کریمی ادامه داد: امیدوارم که این برنامه، یک فرهنگ شود و بتوانیم در سالهای آینده نیز شاهد اجرای چنین طرحهایی باشیم.

رئیس کانون هماهنگی دانش صنعت و بازار زنجیره گندم آرد و نان در پایان گفت: از زحمات آقایان دکتر نصر، دکتر طاهری، قدرت حیدری عضو هیات مدیره شرکت بازرگانی دولتی ایران، دکتر یزدی رئیس انجمن آردسازان، جعفر ایزدیار و مدیران کل غله استانها که در این زمینه همراهی کردند و همچنین از زحمات دست اندرکاران نشریه نگاه هستی، قدردانی میکنم و امیدوارم با اجرای چنین برنامههایی، نان سالم به دست مردم برسد.