ارسال به دوست  نسخه چاپي 

در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس مطرح شد:

دولت، نقص‌های طرح نصب کارتخوان در‌ نانوایی‌ها را رفع کند

دولت یازدهم به دنبال ایجاد ساختاری جدید در واحدهای نانوایی است به گونه‌ای که آزادسازی را به سرانجام برساند. در این راستا طرحی از فروردین‌ماه سال جاری در استان‌های کشور در حال پیاده‌سازی است. طرحی که در ابتدا بسیاری از نانوایان را سردرگم کرد اما کارشناسان می‌گویند در آینده می‌تواند میزان مصرف آرد را در کشور ساماندهی کند.

 

در همین راستا نجم‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: این طرح در استان‌های مختلف انجام شده است. گفتنی است که حذف ارز 4200 تومانی به معنای آن است که ارز تبدیل به ریال شده و به ذی‌نفع نهایی می‌رسد. در نان و دارو هم به دنبال آن هستیم که نقص‌ها گرفته شده و قواعدی در نظر گرفته شود.

وی افزود: در این زمینه قطعاً تجربه کسب خواهیم کرد اما باید خیلی مراقب بود چرا که نان، نیاز دهک‌های پایین جامعه است و به نظرم بهتر بود اجرای این طرح، تدریجی در دستور کار قرار می‌گرفت.

در ادامه رضاخواه، نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات گفت: ما در مجلس به دنبال بهبود سلامت مردم هستیم و همچنین روش‌هایی برای بهبود پرداخت یارانه ارائه کردیم تا امکان قاچاق حتی‌الامکان حذف شود.

وی اضافه کرد: اینکه آرد خارج از شبکه با تفاوت فاحش قیمت عرضه شود، طبیعتاً منجر به فساد خواهد شد بنابراین اصلاح این نظام، اقدامی ضروری است تا مطمئن شویم منجر به بهبود معیشت مردم می‌شود. آنچه در این چند ماه اتفاق افتاده و بارها تذکرش را داده‌ایم، به این معنا است که برای اصلاحات باید درست تصمیم‌گیری شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه قیمت مواد غذایی افزایش پیدا کرده است، گفت: این یک مسأله جهانی است بنابراین اگر قیمت در کشور پایین باشد، موجبات فساد فراهم شد اما باید بتوانیم ساماندهی لازم را در دستور کار قرار دهیم.

به گفته وی، قیمت‌ها نباید برای مردم افزایش پیدا کند و اگر افزایش قیمتی هم اتفاق می‌افتد باید در قالب بن کالا به مردم پرداخت شود.

رضاخواه با بیان اینکه شرایط معیشت نانوایان هم باید تأمین شود، تصریح کرد: ما در مجلس می‌دانیم با پرداخت یارانه، باید معیشت نانوایان هم مورد بررسی قرار گیرد.

جعفر قادری، نماینده مردم شیراز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم گفت: طرح نصب کارتخوان در واحدهای نانوایی، طرحی است که در ادامه به نفع نانوایان خواهد بود زیرا هدف این است که مانع سوءاستفاده‌های احتمالی در نانوایی‌ها شویم.

وی افزود: مابه‌التفاوت کارکرد نانوایان در طول 24 ساعت شبانه‌روز به حساب آن‌ها واریز می‌شود و در واقع با این روش، از نانوایان حمایت خواهد شد.

این نماینده مجلس در پایان گفت: تنها هدف از نصب کارتخوان، ساماندهی خروج آرد از شبکه است تا بتوانیم به این ترتیب، سرانه مصرف آرد و گندم را در کشور ساماندهی کنیم.