ارسال به دوست  نسخه چاپي 

در چهارمین گردهمایی سراسری رؤسای اتحادیه‌های قنادان کشور مطرح شد:

بیمه و مالیات، چالش قنادان سراسر کشور

در تیرماه سال جاری، چهارمین گردهمایی سراسری رؤسای اتحادیه‌های قنادان کشور به میزبانی شهر تبریز برگزار شد. در این مراسم، ترابی رئیس اتحادیه قنادان شیراز، شریفی رئیس اتحادیه قنادان اصفهان، پوریزدی رئیس اتحادیه قنادان قم، کریم‌پور رئیس اتحادیه قنادان مرند، بی‌بلا رئیس اتحادیه قنادان شهرری، پشمکی رئیس اتحادیه قنادان سبزوار، رحیمی رئیس اتحادیه قنادان ملارد، عسگری رئیس اتحادیه قنادان آستارا و جمعی دیگر از رؤسای اتحادیه‌های قنادان سراسر کشور حضور داشتند.

 

در این مراسم، هریک از این رؤسا به بیان مشکلات و معضلاتی که در استان خود با آن مواجه هستند یا چالشهای عمده صنف قنادان پرداختند. یکی از مسائلی هم که در این گردهمایی به آن پرداخته شد، موضوع مالیات و بیمه بود؛ موضوعی که چالشهایی عمده را برای قنادان سراسر کشور به وجود آورده است.

از سوی دیگر موضوع بهداشت محیط نیز دغدغه اعضای اتحادیههای قنادان سراسر کشور بود. آنها باور داشتند که برخی مواقع بازرسان بهداشت بدون ملاحظه شرایط قنادان، با آنها برخورد کرده و آنها را جریمه میکنند.

در جریان این گردهمایی، علی بهرهمند، رئیس اتحادیه قنادان تهران به سخنرانی پرداخت و گفت: مطلوبترین شیوه نرخگذاری در اقتصاد، شیوههای مبتنی بر عرضه و تقاضا است. ماهیت تفکر و کار گروهی، عبارت است از مجموعه تلاشهای آگاهانه، منسجم و هماهنگ و همچنین همفکری افراد برای دستیابی به هدف یا اهداف مشترک که همافزایی در محصول یا نتیجه را در پی دارد. در نگاه اولیه، کار جمعی را میتوان در سه شکل همکاری یا تقسیم کار، هماهنگی که همان نظم و انضباط است و همفکری که مشورت را شامل میشود، تصور کرد که هریک به تنهایی از ویژگیهای کار جمعی است و الزامات خاص خود را میطلبد. قدر مسلم، تمایل به کار جمعی برای کاهش هزینه، افزایش بهرهوری و بهبود امور است.

وی افزود: نخستین بار گردهمایی رؤسای اتحادیههای قنادان ایران با هدف تحقق توسعه صنف قناد مبتنی بر تفکر جمعی تشکیل گردید و همانگونه که اطلاع دارید، سه دوره گردهمایی رؤسای اتحادیه قناد ایران در مشهد، تهران و ساری با اعلام آمادگی اتحادیههای این شهرها، بر اساس زمانبندی و فاصله زمانی سهماهه انجام شد اما متأسفانه شیوع بیماری کرونا، مانع تداوم برگزاری منظم این جلسات در پایان سال 1398 و سالهای 1399 و 1400 شد.

بهرهمند با ابراز رضایت از برگزاری این گردهمایی اظهار کرد: بسیار خوشحالم که با حذف موانع اجتماعی ناشی از همهگیری کرونا، توانستیم یک بار دیگر با هدف گفتوگو در جهت رفع مشکلات حال حاضر قنادی ایران به چارهاندیشی بپردازیم تا چشم انداز آینده قنادی را پیشبینی کرده و در حد توان از نگرانیها و زیانها کم کنیم.

وی ادامه داد: از مهندس کریمی، رئیس اتحادیه قنادان تبریز و همچنین هیأت مدیره این اتحادیه که فرصت در کنار هم بودن رؤسای اتحادیههای قنادان را در حاشیه جشنواره و جشن ثبت ملی قرابیه و سوغات تبریز پدید آوردند، تشکر میکنم.

رئیس اتحادیه قنادان تهران در ادامه درباره تبعات ارز ۴۲۰۰ تومانی بیان کرد: از جمله مهمترین مباحث پس از حذف ارز 4200 تومانی از اقتصاد کشور که تأثیر بسزایی در افزایش قیمت مواد اولیه اصلی و مطلوب ما داشته است، شیوه نرخگذاری محصولات قنادی است. در واقع مطلوبترین شیوه نرخگذاری در اقتصاد، شیوه مبتنی بر عرضه و تقاضا است.

بهرهمند درباره اقدامات این اتحادیه در تهران گفت: ما در تهران تلاشمان را معطوف قرار دادن محصولات قنادی در اولویت سهکالایی وزارت صمت کردهایم که در این نوع نرخگذاری، تعیین نرخ کالاها در اختیار واحد صنفی است، مشروط بر اینکه آنالیز بهای تمام شده در دسترس باشد.

وی با اشاره به برگزاری دو رویداد مهم کشوری و بینالمللی در حوزه قنادی اظهار کرد: در سنوات گذشته شاهد دو رویداد بزرگ کشوری و بینالمللی بودهایم که عبارتند از مسابقات کیکهای تجسمی که امسال پنجمین دوره را برگزار میکنیم و نمایشگاه توانمندیهای قنادان ایران با مشارکت زنجیره تأمین و توزیع که در سال جاری چهارمین دوره آن برگزار خواهد شد و از ویژگیهای این دوره، برگزاری همزمان این دو رویداد از یکم تا چهارم آذرماه در محل نمایشگاهی برج میلاد تهران است.

رئیس اتحادیه قنادان تهران در بخش پایانی گفتههای خویش بیان کرد: با توجه به اهمیت برگزاری این دو رویداد در ارتقای جایگاه قنادی ایران و تربیت نیروی انسانی و شناخت و معرفی استعدادهای برتر در بخش کیکسازی به علاوه معرفی تواناییهای صنعت قنادی به مسئولین و آحاد اجتماع، لازم است تمام رؤسا در این دو موضوع بیش از پیش مشارکت کنند از جمله در معرفی و تشویق هنرمندان برای حضور در مسابقات یا تشویق مرتبطان با زنجیره تأمین و توزیع محصولات قنادی برای مشارکت در نمایشگاه توانمندیها که هرچه مطلوبتر برگزار شدن این رویدادها موجب آبروی صنعت قنادی خواهد بود.

گفتنی است مراسم گردهمایی قنادان سراسر کشور، تیرماه امسال پس از دو سال از شیوع کرونا، به میزبانی شهر تبریز برگزار شد.