ارسال به دوست  نسخه چاپي 

حمید پایدار، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان یزد:

دغدغه ما تأمین گندم کیفی برای استان یزد است

دسترسی به گندم متنوع به لحاظ کیفی، پیش‌فرض استحصال آرد کیفی و همچنین نان مأکول است که برای حصول نتیجه مطمئن در تولید، ضرورت دارد استان‌های مختلف کشور، به تنوع کیفی مناسبی از گندم دسترسی داشته باشند. در این میان، برخی استان‌ها که به لحاظ کمی و کیفی از استان‌های تولیدکننده گندم نیستند، با مشکل عدم موجودی گندم کیفی مواجه می‌شوند که استان یزد یکی از این استان‌ها است.

 

حمید پایدار، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی این استان در این خصوص اظهار کرد: کل گندم خریداری شده در استان یزد، امسال 2500 تن بود و بیشتر گندم مصرفی استان از حمل گندم‌های وارداتی تأمین شد.

وی افزود: از آنجا که گندم‌های وارداتی کیفیت مشخصی دارند، برای دسترسی به فرمول اختلاط استاندارد و تولید آرد باکیفیت، لازم است ما از استان‌های تولیدکننده کشور هم جذب گندم داشته باشیم تا این مهم یعنی کیفیت آرد و نان در استان محقق گردد.

 

حمل گندم از سایر استان‌ها، اجرا شود

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان یزد با بیان اینکه حواله صادر می‌شود اما از سوی استان‌ها اجرا نمی‌شود، گفت: در حال حاضر کیفیت گندم در استان به صورتی است که کیفیت نان پایین آمده و کار به جایی رسیده که تولیدکننده به سمت کاهش درصد سبوس می‌رود که این موضوع با طرح‌های سلامت‌محور تولید، مغایرت دارد لذا دولت باید برای اجرای حمل گندم از سایر استان‌ها به استان‌هایی که تولید گندم کمتری دارند، تمهیدی بیندیشد.

پایدار در بخش بعدی گفت‌وگو به مباحث مربوط به اجرای طرح کشوری خرید گندم در قالب کشت قراردادی اشاره کرد و گفت: این طرح از پروژه‌های بسیار مؤثر و عالی است که با عملیاتی شدن آن در سطح کشور می‌توانیم شاهد رشد عملکرد کمی و کیفی تولید گندم باشیم اما در برخی موارد باید مورد بازبینی قرار گیرد. مورد اول راجع به استان‌هایی است که تولیدکننده گندم نیستند و حتی کشت گندم به لحاظ کمبود منابع آبی در این استان‌ها ممکن است صلاح نباشد و مورد بعدی، بحث تأمین منابع است که باید از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران که یک ارگان عملیاتی و یارانه‌بگیر است، اجرا شود در حالی که ما در حال حاضر با چالش‌های تأمین منابع ریالی برای ترخیص کالا در بندرها مواجهیم و دمراژ پرداخت می‌کنیم.

وی در پایان اجرای مرحله دوم طرح هوشمندسازی در قالب طرح مردمی کردن اقتصاد را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: این طرح وقتی شروع شد باید سریع به سرانجام هم می‌رسید و اجرای ناقص این طرح، این شائبه را به وجود می‌آورد که به لحاظ اختلاف فاحش قیمت، فساد و رانت تشدید می‌شود لذا برای بهبود وضعیت فعلی، اجرای بدون وقفه مرحله دوم طرح ضرورت دارد.

 

خبرنگار: ندا کاظمی ترکی