ارسال به دوست  نسخه چاپي 

پخت نان تخت ايتاليايي، گزينه‌اي مناسب براي دوران همه‌گيري ويروس کرونا

به گزارش نگاه هستي و به نقل از ميامي‌هرالد، زماني که ويروس همه‌گير کوويد 19 شيوع پيدا کرد، بسياري از افراد در قرنطينه به نانوا تبديل شدند تا راهي براي گذراندن وقت خود در خانه داشته باشند. مشکل اين بود که بسياري از افراد نمي‌توانستند مخمر پيدا کنند و به همين دليل به پخت به روش سنتي روي آوردند که فقط به آب و آرد احتياج داشت و وجود مخمر لازم نبود.

 

با اينکه اين قرصهاي نان خانهها را از رايحه خوش نان پر ميکردند اما درست کردنشان چندين روز به طول ميانجاميد و اين در حالي است که بعضي افراد تمايل دارند نانشان سريعا آماده شود و به همين دليل راهي براي توليد سريع اين نانها بدون استفاده از مخمر وجود دارد و در واقع نان تختي بدون مخمر به دست ميآيد که حتي براي توليد آن به فر نياز نيست و به اين ترتيب از گرماي فر در روزهاي گرم تابستان نيز ميتوان در امان ماند.

نانهاي تخت از زمان باستان وجود داشتهاند و در همه فرهنگها نان تختي وجود دارد که با مخمر يا بدون آن توليد ميشود که براي مثال ميتوان نان هندي يا چاپاتي را نام برد. محليهاي آمريکا نيز نان تخت را در حالتي مصرف ميکنند که روي آن عسل ريخته شده است. پيتاي مديترانه نيز همراه با کباب يا حمص خورده ميشود و همچنين نان پيادينا در شمال ايتاليا نيز براي ساندويچ به کار ميرود. نان پيتزا و تورتيلا را نيز ميتوان نان تخت دانست.

نانهاي تخت به دليل نرمي که دارند و اينکه ميتوان آنها را تا کرد و همچنين به اين دليل که ميتوان مواد بسياري را درون آنها قرار داد، طرفداران بسياري دارند. در ادامه ميخواهيم تکنيک درست کردن نان تختي بدون مخمر را به شما ياد دهيم که از وبسايت کينگآرتور گرفته شده است؛

سه ليوان آرد (از هر نوعي که باشد) را با دو قاشق غذاخوري بيکينگ پودر، 5/1 قاشق غذاخوري نمک، روغن زيتون و دو تا سه قاشق آب سرد مخلوط ميکنيم تا خميري نرم به دست آيد. روي آن را پوشانده و اجازه ميدهيم 10 دقيقه استراحت کند. خمير را به 10 تا 12 قسمت مساوي تقسيم کرده، آن را رول کرده يا روي سطحي تخت قرار ميدهيم. خمير را روي ماهيتابهاي داغ که در آن يک قاشق روغن ريخته شده، ميگذاريم و اجازه ميدهيم هر طرف آن يک تا دو دقيقه در ماهيتابه بماند تا به رنگ قهوهاي در بيايد. اگر براي هريک از تکههاي خمير روغن نياز است، آن را روي ماهيتابه ريخته و اين عمل را تکرار ميکنيم. ميتوان با افزودن طعمهاي مختلف، اين نان را به طعم دلخواه درآورد، براي مثال ميتوان سير، سبزيهاي تازه يا هر چيز ديگري به آن افزود. اين نانها هنگامي که به صورت تازه خورده ميشوند، طعم بسيار خوبي دارند اما ميتوان چند روز نيز آنها را نگه داشته و مصرف کرد يا اينکه به مدت يک ماه آنها را فريز نمود.