ارسال به دوست  نسخه چاپي 

شهرت نان‌هاي تخت

به گزارش نگاه هستي و به نقل از فود بيزنس نيوز، فروش نان‌هاي تخت سنتي در بسياري مناطق در دهه‌هاي گذشته افزايشي چشمگير داشته است زيرا مصرف‌کنندگان بيشتري در جهان تمايل به چشيدن طعم‌هاي متفاوت، تنوع و خوردن مواد غذايي سالم دارند.

 

 

 

مصرف‌کنندگان به دنبال تجربه‌هاي جديدي براي خوردن محصولات هستند و اين تمايل در هنگام ويروس همه‌گير کرونا بيشتر هم شده است.

 

به جاي اينکه بزرگسالان به خوردن غذايي در نزديکي محل کار خود مشغول شوند يا اينکه بچهها در کافه ترياي مدرسه ناهار خود را بخورند، مصرفکنندگان ترجيح ميدهند خودشان نهاري درست کرده و همراه با خانوادهشان در خانه آن را مصرف کنند يا آن را در محل کارشان بخورند. مصرفکنندگان به ما ميگويند که ديگر از خوردن ساندويچهاي قديمي خسته شدهاند و نميخواهند هميشه همان نانهاي قبلي را مصرف کنند. چيزي که ما در مورد نانهاي تخت ميدانيم، اين است که نانهايي به خصوص هستند که ميتوان مواد غذايي مختلفي را در آنها جاي داد و به اين ترتيب تجربه خاصي را در خوردن غذا به وجود آورد. به اين ترتيب ما شاهد هستيم که اين محصولات در حال افزايش شهرت هستند زيرا مصرفکنندگان جهان به چيزي متفاوت براي مصرف نياز دارند.

نانهاي تخت آماده مصرف نيز مزيتي را در اين دوران کوويد 19 به ارمغان آوردهاند زيرا نان تخت، ناني نيست که همه مصرفکنندگان به راحتي بتوانند آن را در خانه درست کنند. درست کردن بيشتر نانهاي تخت به فري بسيار داغ نياز دارد که در دسترس همه افراد نيست. بدين ترتيب زماني که نيازهاي مصرف در بسياري از افراد در اين دوران تغيير کرده است، نان تخت همچنان طرفداران خود را حفظ کرده و خواهان زيادي دارد.

 

تنوع به همراه سلامتي

نانهاي تخت تجربه مصرف محصولي سالمتر و سبکتر را به انسان ميدهند. در حالي که ممکن است نان تخت لزوما داراي مقدار چربي پايينتر نبوده يا اينکه کربوهيدرات آن کمتر نباشد اما مصرفکنندگان اين درک را از اين نانها دارند که نانهاي تخت، سالمتر از ساير محصولات غني از کربوهيدراتها مانند ديگر انواع نانها هستند. معمولا مصرفکنندگان هنگام مصرف اين نانها حس ميکنند که در حال مصرف ميزان کمتري از نان هستند اما طعم و رايحه بيشتري را از اين نانها حس ميکنند. توليدکنندگان نانهاي تخت نيز ادعا ميکنند که در توليد نانهاي تخت سالمتر، موفق عمل کردهاند.

يکي از مزايايي که در مورد نانهاي تخت وجود دارد، اين است که اين نانها تنوع بسياري دارند. راههاي بسيار زيادي وجود دارد که مصرفکنندگان ميتوانند اين نانها را مصرف کنند. آنها به دليل تنوعي که دارند به مصرفکنندگان اين امکان را ميدهند تا محصولات مختلفي را همراه با آنها مصرف نمايند. مصرفکنندگان ميتوانند هر چيزي را که ميخواهند درون نان تخت قرار داده، آن را تا کرده و مصرف کنند که اين کارها خود خلاقيتهاي بسياري را فراهم ميآورد.

حتما نبايد يک نوع پنير يا پروئين همراه با نانهاي تخت استفاده شود بلکه ميتوان از پنيرهاي مختلف و همچنين محصولات مختلف همراه با اين نانها استفاده کرده و محصولات را به صورت نوآورانه و متفاوت ارائه نمود.

وارن استول، مدير کمپاني کونتوس فود بيان کرده است که مصرفکنندگان تمايل زيادي براي تهيه اين محصولات از سوپر مارکتها و مصرف آسان آنها دارند. تنوع اين نانها، سوپرمارکتها را نيز خشنودتر کرده است زيرا ميتوانند آنها را با محصولات مختلف به فروش برسانند.

عامل مهمي که در محبوبيت نانهاي تخت وجود دارد، اين است که اين نانها داراي تنوع بسياري در نقاط مختلف جهان هستند. در واقع معرفي فرهنگ و غذاهاي ملل در ايالات متحده باعث شده تا شهرت اين نانها بيشتر شود. نانهاي تخت در ايالات متحده، در ابتدا بيشتر نانهاي يوناني بودند سپس نانهاي ديگر نيز وارد اين کشور شدند و فرهنگهاي مختلف، نانهاي تخت متفاوتي را ارائه کردند.

اولين نوع نان تختي که توفيان، نانوايي واقع در آمريکا توليد کرد، نان پيتاي سنتي نرم و بالشي بود که خاستگاه آن آسيا بود. توفيان اين نانها را به شکل ساده و با طعم سير ارائه ميکرد و به گفته خود اين نانوايي، نان سير پرفروشترين نان آنها است.

نان تخت سنتي توفيان شامل نان لواش، پيتا، نان تخت تنوري و تورتيلا است. در سال 2010 بسياري از مصرفکنندگان آمريکايي حتي نميدانستند که نان تخت چيست اما حالا مصرفکنندگان در تمام نقاط جهان نان تخت را ميشناسند و تمايل به تجربه طعمهاي جديد و دانستن در مورد آنها نيز بيشتر شده است.

تصميمگيري در مورد نوع نان تخت توليدي تا حد زيادي به موقعيت استقرار توليدکننده و فروشنده آن بستگي دارد. مصرفکنندگان عمدتا تمايل دارند نان تختي را مصرف کنند که طعم خوبي دارد و دليل شهرت چشمگير اين نوع نانها، اين است که نانهايي جهاني هستند و هرکاري ميتوانيد با آنها انجام دهيد.