ارسال به دوست  نسخه چاپي 

بازدید مسئولین و نانوایان حجیم و نیمه حجیم از کارخانه آرد میهن

بازديد مسئولين از کارخانه‌هاي آردسازي، زمينه‌اي را براي ايجاد انگيزه و رقابت ميان توليدکنندگان فراهم مي‌کند تا شاهد بهبود روند توليد در کشور باشيم.

در مهر ماه سال جاري مسئوليني از بخش خصوصي و دولتي از جمله مهندس ارشدي مدير کل غله تهران، دکتر عليرضا کريمي رئيس کانون هماهنگي دانش، صنعت و بازار زنجيره گندم، آرد و نان، طباطبايي مشاور و مدير کل روابط عمومي شرکت بازرگاني دولتي ايران و محمدجواد کرمي رئيس اتحاديه نانوايان حجيم و نيمه حجيم به همراه شماري از نانوايان از کارخانه آرد ميهن در تهران بازديد کردند؛ بازديدي که براي نانوايان مفهوم واقعي چگونگي روند توليد آرد را به همراه داشت. بازديدهايي از اين جنس منجر به آن ميشود که توليدکننده و مصرفکننده در کنار يکديگر قرار گرفته و از مشکلات و دغدغههاي هم باخبر شوند.

 

نقش تحقيق و توسعه در کارخانه آرد ميهن

رئيس هيأت مديره شرکت آرد ميهن گفت: بازديد از کارخانه آرد ميهن که از سوي مسئولين بخش دولتي و خصوصي و مصرفکنندگان نهايي محصولات شرکت انجام شده، فرصتي براي تعامل اطلاعات و در ميان گذاشتن مشکلات و آشنايي مصرفکنندگان با شرايط سخت توليد است.

نعمتبخش در گفتوگو با خبرنگار نگاه هستي بيان کرد: از اينکه بتوانيم ميزبان نانوايان، مسئولين و متوليان صنعت آرد و نان کشور باشيم تا از نزديک مشکلات و مسائل توليد را با آنها در ميان بگذاريم، خوشحاليم.

وي افزود: با توجه به اينکه نان قوت غالب مردم کشور ما و کيفيت و سلامت نان متکي به ورود گندم با کيفيت و حاصل خروج آرد کيفي از کارخانه است لذا مسئولين و متوليان اين امر بايد به تمام بخشهاي اين زنجيره نظارت کامل داشته باشند و کارخانههاي آرد کشور نيز با توجه به تنوع بالاي گندم ارسالي، توليد آرد باکيفيت را در دستور کار خود دارند و مشکلات پيش آمده در سال 1399 به دليل نوسانات شديد بازار، قيمت کيسه، هزينه بالاي تعمير و نگهداري و غيره، هيچيک دليلي بر اين نشده که توليدکنندگان آرد، انگيزه خود را براي توليد آرد باکيفيت از دست دهند.

نعمتبخش در پايان با ارزيابي مثبت از روند اين بازديدها گفت: از دست اندرکاران حوزه گندم، آرد و نان و جناب آقاي دکتر عليرضا کريمي و مهندس عباس ارشدي و هيأت همراه، کمال تشکر و قدرداني را داريم و اميد است به کمک هم بتوانيم به هدف مشترک که همان کيفيت و سلامت نان مصرفي است، دست پيدا کنيم.

 

بازديد، نقطه قوتي براي توليد آرد است

در ادامه محمدرضا نصر اصفهاني، مديرعامل و عضو هيأت مديره شرکت آرد ميهن گفت: بازديد مسئولين و متوليان اين حوزه از کارخانه آرد ميهن را به عنوان يک امتياز محسوب ميکنيم تا بتوانيم از نزديک مشکلات و دغدغههاي خود را با مديران دولتي و خصوصي در ميان بگذاريم و از آقاي دکتر کريمي و مهندس ارشدي تشکر ميکنيم که چنين فضايي را ايجاد نمودند تا مشتريان آرد از نزديک از خط توليد اين کارخانه بازديد به عمل آوردند.

وي با اشاره به نقش صنعت آسياباني بيان کرد: ما در صنعتي فعاليت ميکنيم که تقريباً دو برابر سرانه مصرف، ظرفيت توليد وجود دارد و با توجه به يارانهاي که به اين حوزه اختصاص داده شده، رقابت بسيار غير واقعي است و با توجه به اينکه کيفيت مستلزم هزينه است، عمده اين هزينه در حال حاضر به دوش کارخانههاي آرد است. لذا از مسئولين امر خواهشمنديم در بعضي از موارد اين زنجيره عظيم گندم، آرد و نان که باعث توليد قوت غالب مردم عزيز کشورمان است، بازنگري کنند و هزينه کيفيت بين اين چرخه به صورت عادلانه تقسيم گردد.

نصر اصفهاني در ادامه ضمن تشکر و قدرداني از بازديدکنندگان محترم، براي همه هموطنان سلامتي و شادکامي را در اين ايام سخت بيماري حاکم بر کشور خواستار شد.

 

بازديد مسئولين از کارخانه، انگيزهاي براي توليد آرد باکيفيت

هوشنگ هاديپور، مدير کارخانه آرد ميهن ضمن بيان خير مقدم به ميهمانان گفت: از مسئولين حاضر تشکر ميکنم که اين فرصت را در اختيار کارخانه گذاشتند که از نزديک شاهد مشکلات و دغدغههاي توليد در اين شرکت باشند.

هاديپور با اشاره به تکنولوژي اين کارخانه بيان کرد: دستگاههاي اين کارخانه تلفيقي از سليس ترکيه و بولر سوئيس است که در حال حاضر توان آسياب 300 تن گندم در روز را دارد و حدوداً 60 نفر به صورت مستقيم و 100 نفر به صورت غير مستقيم در اين شرکت مشغول به کار هستند.

وي با اشاره به اينکه گندم رکن اصلي کيفيت محصول نهايي اين شرکت است، اظهار کرد: در سال جاري شرايط خريد گندم از کشاورزان متناسبتر شده و با توجه به دستورالعمل جديد و تلاش جناب آقاي مهندس ارشدي براي جذب گندم کيفي از ساير استانها براي تهران، نسبت به سالهاي قبل دغدغه کمتري براي تأمين گندم کيفي داريم و شرايط مساعدتر است اما مطلوب نيست.

هاديپور در ادامه گفتوگو از عدم ثبات قيمت و نوسانات بازار ابراز نگراني کرد و گفت: با ادامه اين شرايط، در بعضي حوزهها کار کردن سخت و دشوار ميشود و مشکل به وجود آمده براي حمل آرد نيز مطرح است که يکي از دلايل نارضايتي مشتريان گرديده و اميدواريم مسئولين امر براي اين حوزه نيز برنامهريزي نمايند.

وي در پايان گفت: در چنين شرايطي هدفي جز توليد آرد باکيفيت نداريم و اميدواريم به کمک هم اين چرخه به بهترين شکل ممکن اصلاح و عملياتي گردد و از ميهمانان عزيز و گرامي نيز تشکر و قدرداني ميکنيم که با حضور خود در کارخانه، باعث دلگرمي و انگيزه در اين شرايط سخت براي مجموعه آرد ميهن گرديدند. ضمناً کمال تشکر و قدرداني از عوامل مجموعه نشريه نگاه هستي را دارم که مشکلات و دغدغههاي ما را از اين طريق به گوش مسئولين امر ميرسانند.

 

تکنولوژي بهروز آزمايشگاه در کارخانه آرد ميهن

مهندس سودابه کرمي راد، مدير کنترل کيفي و مسئول فني کارخانه آرد ميهن در جريان اين بازديد به توضيح درباره تجهيزات آزمايشگاه پرداخت و گفت: دستگاههايي که در آزمايشگاه اين کارخانه به کار ميروند، بهروز و مدرن و تکنولوژي روز دنيا هستند که همين امر باعث کنترل و پايش دقيق آرد توليدي اين کارخانه است. تمام گندمهاي ورودي و همه مراحل توليد آرد در شرکت اندازهگيري دقيق ميشود تا بتوانيم نظر مشتريان شرکت را جلب نماييم و از هيچ تلاشي براي توليد سالم و باکيفيت دريغ نميکنيم.

وي از حضور ميهمانان که باعث ايجاد انگيزه گرديد نيز تشکر و قدرداني نمود.

در ادامه عباس ارشدي، مدير کل غله استان تهران گفت: آسيابانان، قشر زحمتکشي هستند که براي توليد آرد باکيفيت از هيچ کوششي دريغ نميکنند و در شرايطي که پروتکلهاي بهداشتي وجود دارد، تمام تلاش خود را به کار ميگيرند که از همه آنها قدرداني ميکنيم.

وي افزود: از دکتر کريمي که بزرگ صنعت ما هستند، قدرداني ميکنم و هدف ما از حضور در اين بازديد، گفتن خسته نباشيد به همه زحمتکشان زنجيره گندم، آرد و نان است.

ارشدي با تاکيد بر اينکه کارخانه آرد ميهن يکي از کارخانههاي درجه يک استان تهران است، اظهار کرد: اين کارخانه توانايي توليد انواع آرد را براي همه نوع مصارف، انواع نان سنتي، حجيم و نيمه حجيم دارد و در درجهبندي فروش کارخانههاي آرد استان تهران و البرز، اين کارخانه در ردههاي اول تا هفتم قرار دارد که دليل آن، توجه بسيار بالاي اين کارخانه و استفاده از پتانسيل نيروي جوان است که در توليد آرد کيفي نقش بسزايي دارد و قطعاً اين بازديدها بايد تداوم داشته باشد تا مشکلات ديده شود.

 

با تعامل و همکاري با يکديگر، مشکلات زنجيره گندم،آرد و نان را برطرف کنيم

محمدجواد کرمي، رئيس اتحاديه نانوايان حجيم و نيمه حجيم نيز در حاشيه بازديد از کارخانه آرد ميهن گفت: اين بازديدها براي نانوايان مفيد است چرا که از نزديک با روند توليد آرد آشنا ميشوند و بايد با تعامل و همکاري يکديگر مشکلات زنجيره گندم، آرد و نان را برطرف کنيم.

وي با قدرداني از زحمات مسئولين بيان کرد: پايهگذار اين بازديدها دکتر عليرضا کريمي هستند و از اينکه تعاملي نزديک ميان نانوايان و آسيابانان به وجود آوردهاند، کمال تشکر را دارم چرا که همه همکاران من از اينکه توانستهاند از فرايند توليد آرد بازديد کرده و بيشتر روي توليد نان باکيفيت متمرکز شوند، بسيار رضايت دارند.

کرمي با ارزيابي مثبت از اين بازديدها افزود: از ديدگاه من اين بازديدها ميتوانند اطلاعات نانوايان را افزايش دهند و اين اقدام به نوعي فرهنگسازي ميان کارخانههاي آردسازي و نانوايان است.

شايان ذکر است در پايان اين بازديد، از مديران کارخانه آرد ميهن تقدير شد.