ارسال به دوست  نسخه چاپي 

به همت کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان برگزار شد:

تقدیر از نانوایان نمونه استان لرستان

دی‌ماه امسال، کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان، مهمان استان لرستان بود و گرمابخش محفلی شد برای ادای سهمی هرچند کوچک در انگیزه دادن به چند تن از نانوایان نمونه این استان؛ هرچند که به گواه نظر مسئولین استانی، شمار نانوایان نمونه در استان لرستان بیش از این تعداد است.

 

در این نشست که با همکاری حجت‌ا... بیرانوند، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان لرستان و سیامک کوهگردزاده، مدیر روابط عمومی این اداره کل در سالن اجتماعات بانک سپه خرم آباد برگزار شد، مسئولینی از سازمان جهاد کشاورزی و سازمان صمت و همچنین مهندس ابراهیمی، معاون استاندار لرستان حضور داشتند.

در ابتدای مراسم، حجت‌ا... بیرانوند، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان لرستان با ابراز قدردانی از کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان به ریاست دکتر علیرضا کریمی که بانی برگزاری مراسم تقدیر از نانوایان در سراسر کشور است، گفت: این برنامه در راستای تقدیر از نانوایان نمونه برگزار می‌شود و اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان لرستان با همکاری فرمانداری، سازمان صمت، تعزیرات و اتحادیه نانوایان، این نانوایان برتر را انتخاب کرده است.

وی ضمن تقدیر از حضور مسئولین استانی در این مراسم، اظهار کرد: بر کسی پوشیده نیست که نان از اهمیتی ویژه در سفره ما برخوردار است و در همین راستا ما درصدد برآمدیم که در قالب این مراسم از نانوایان تقدیر به عمل آوریم چرا که این قشر، نقشی اساسی در زنجیره تولید نان دارند. البته از نقش کارخانه‌های آرد هم نباید غافل شد که با تلاش و ممارست، گندم را به آرد تبدیل کرده و به نانوایان تحویل می‌دهند و به نوعی این یک زنجیره پیوسته است و تمامی حلقه‌های این زنجیره، دست در دست هم تلاش می‌کنند تا رضایت مشتریان نهایی یعنی مردم، حاصل شود.

بیرانوند با اشاره به اینکه در استان لرستان ۱۹۶۴ واحد نانوایی مشغول به فعالیت هستند، بیان کرد: نانوایان در تمامی شرایط بحرانی پای کار ایستاده‌اند به همین دلیل است که از دکتر علیرضا کریمی به دلیل توجه به صنف نانوایان و تقدیر از این قشر سپاسگزاریم و به عنوان نماد، از شماری از نانوایان استان لرستان تقدیر می‌کنیم.

در ادامه شبنم صیادی، نماینده کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان، ضمن تشکر از همکاری و تلاش‌های‌ اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان لرستان، تجلیل از نانوایان را اقدامی فرهنگی دانست و گفت: ما با اجرای این طرح فرهنگی، درصدد هستیم که از زحمات نانوایان تقدیر کنیم لذا در این راستا، نانوایان نمونه استان لرستان پس از بررسی از سوی سازمان تعزیرات، سازمان صمت و اتحادیه نانوایان انتخاب شدند که البته ما می‌دانیم تمامی نانوایان، زحمتکش هستند و در هر شرایطی، نان باکیفیت تولید و عرضه می‌کنند.

صاحب الزمانی، فعال صنعت آسیابانی نیز در ادامه این برنامه گفت: مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان لرستان، بسیار برای این مراسم که در راستای تقدیر از نانوایان نمونه است، زحمت کشیدند تا بتوان انگیزه‌ای برای این قشر زحمتکش ایجاد کرد. شغل نانوایی شغلی پرزحمت است و امیدواریم که تقدیر از نانوایان تداوم داشته باشد.

این فعال آسیابانی معتقد است نانوایان، مکمل کارخانه‌های آرد هستند و صاحبان صنایع آرد می‌توانند از تجربیات نانوایان در تولید آرد باکیفیت بهره‌مند شوند.

در ادامه این نشست، فرهاد شیری، متولی تولید نان کامل در استان لرستان با اشاره به چالش‌های موجود در صنف نانوایان گفت: ما تنها واحد نانوایی در استان لرستان هستیم که نان کامل تولید و عرضه می‌کنیم و با تمام چالش‌هایی که در صنف نانوایان است، آشنا هستیم.

وی افزود: امروز نانوایان باید تمام ضرر‌های زنجیره تولید نان را بپردازند. سؤال من از مسئولین، این است که آیا با افزایش هزینه‌ها و جریمه‌های تعزیرات، میزان تخلف در واحدهای نانوایی کم شده است؟! نانوایان در شرایطی به تولید نان می‌پردازند که چالش‌های بسیاری گریبانشان را گرفته و دیگر دولت نباید بیش از این از نانوایان انتظار داشته باشد. حتی با تفهیم شرایط صنف به بازرسان، می‌تواند در کاهش هزینه‌ها و جرایم تعزیراتی، نقش مهمی را ایفا کند.

بیژن بیرانوند، رئیس اتحادیه نانوایان خرم‌آباد هم با اشاره به اینکه تمامی افراد از مشکلات نانوایان آگاه هستند، گفت: نانوایان این روزها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند که یکی از آن‌ها استفاده از دستگاه‌های کارتخوان است که در بسیاری مواقع آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند، به عنوان مثال در شرایطی که خریداران به میزان زیادی نان تهیه می‌کنند یا اینکه شرایط پرداخت با کارت را ندارند. در مواجهه با این شرایط هم باز نانوا متخلف می‌شود آن هم در حالی که با افزایش هزینه‌ها و شرایطی بسیار دشوار مشغول به کار هستند.

در ادامه، شاهرخی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان بیان کرد: یکی از اقداماتی که باید اجرایی شود، افزایش تنوع تولید نان در این استان است تا هر قشری بتواند نان مورد نظر خود را تأمین کند.

وی به خرید تضمینی گندم در استان لرستان اشاره کرد و افزود: در سال زراعی گذشته، ۲۷۰ هزار تن گندم تحویل سیلوهای اداره کل غله شده که در مقایسه با سال گذشته افزایش ۱۲۰ درصدی داشته است.

شاهرخی با اشاره به کشت قراردادی گفت: ۷۰ درصد کشت آبی استان تحت پوشش کشت قراردادی است و طرح جهش تولید هم در دستور کار است تا کشاورزان بتوانند در شرایط بهتری به تولید گندم بپردازند.

ابراهیمی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان هم در مراسم تقدیر از نانوایان نمونه این استان بیان کرد: از کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان که متولی برگزاری مراسم تقدیر از نانوایان نمونه در کشور است، قدردانی می‌کنم.

وی ادامه داد: جناب بیرانوند، مدیرکل باتجربه غله و خدمات بازرگانی استان لرستان، در طی این سال‌ها زحمات بسیار زیادی برای نانوایان استان کشیده‌اند که جا دارد از تلاش‌هایشان قدرانی کنم.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان در ادامه درباره تلاش‌های کارگروه گندم، آرد و نان استان بیان کرد: اگر امروز در تولید آرد باکیفیت و تأمین گندم مورد نیاز کارخانه‌های آرد استان با مشکلی مواجه نیستیم، مرهون حمایت شبانه‌روزی اعضای کارگروه گندم، آرد و نان استان است که در تعامل با یکدیگر، تمامی مشکلات و مسائل مربوط به این صنعت را برطرف می‌کنند.

ابراهیمی با بیان اینکه تمام دغدغه ما تأمین آرد و گندم مورد نیاز برای تولید نان باکیفیت است، تصریح کرد: در سال زراعی گذشته، ۲۷۵ تن گندم در استان تولید شد و تمام زنجیره، از کارخانه‌های آرد تا انبارهای مکانیزه به همراه مسئولین، در کنار یکدیگر برای تولید نان با کیفیت همکاری و تعامل دارند.

شایان ذکر است در پایان این مراسم از نانوایان نمونه استان لرستان با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران