ارسال به دوست  نسخه چاپي 

جشنواره مبارزه با آرد، یکی از غیرمعمول‌ترین فستیوال‌های غذایی جهان!

200 سال است که در شهر ایبی اسپانیا، فستیوالی برگزار می‌شود که به نوعی یک مبارزه هم هست اما نه با شمشیر یا تفنگ بلکه با آرد و تخم‌مرغ!

 

به گزارش نگاه هستی به نقل از radseason، هر سال در 28 دسامبر، مردم این شهر با آرد جشن می‌گیرد که با عنوان فستیوال مبارزه با آرد نیز شناخته می‌شود و با کیسه‌های آرد به یکدیگر حمله می‌کنند! در این فستیوال باید حتماً از لباس و عینک ایمنی استفاده کنید.

باید بدانید که فقط اسپانیا نیست که فستیوال آرد برگزار می‌کند بلکه فستیوالی مشابه نیز در یونان برگزار می‌شود. جنگ آرد دوشنبه پاک، یک نبرد رنگارنگ است که در شهر Galaxidi یونان اتفاق می‌افتد. این شهر کوچک اکنون به مکانی مشهور برای شرکت در جشن دیوانه‌وار جنگ آرد دوشنبه پاک بدل شده است، رویدادی که یکی از جذاب‌ترین فستیوال‌ها با مواد غذایی در جهان محسوب می‌شود. 

ساکنان این شهر، خانه‌های خود را با ورقه‌های پلاستیکی می‌پوشانند تا از آن محافظت کنند و سپس لباس‌های مخصوص خود را برای آغاز جشن به تن می‌کنند و هر شخص کیسه کوچکی از آرد که با رنگ خوراکی رنگ شده است با خود به همراه دارد.

کسانی که قصد شرکت در این فستیوال را ندارند، می‌توانند در اسکله این شهر ساحلی به تماشای مبارزه بنشینند.

تاریخچه این فستیوال و دوشنبه پاک، به شورش مردم این منطقه در سال 1801 در مقابل حاکمان عثمانی بر‌می‌گردد و امسال این فستیوال در 27 فوریه 2023 (هشتم اسفندماه 1401) برگزار خواهد شد.