ارسال به دوست  نسخه چاپي 

مدیرعامل شرکت تعاونی اتحادیه نانوایان تهران:

ایجاد اتحادیه کشوری، اوضاع حاکم بر صنف نانوایان را سامان می‌دهد

مدیرعامل شرکت تعاونی اتحادیه نانوایان استان تهران گفت: بر اساس دستور رئیس جمهور، گروه ویژه ارشاد نهاد ریاست جمهوری به موضوع نان ورود کرده است تا مشکلات نانوایان مطرح و رفع شود.

 

قاسم زراعتکار در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه هستی بیان کرد: در این جلسه، مصوبه در قالب 5 بند مطرح شد و ما قدردان زحمات رئیس جمهور محترم هستیم که رسیدگی به مشکلات نانوایان را سرانجام در دستور کار قرار داد. نرخ نان از سال 1400 ثابت مانده و نرخی جدید به نانوایان داده نشده است، این در حالی است که نانوایان با جرایم سنگین تعزیراتی و یکطرفه مواجه هستند.

وی افزود: هر سال تورم را پیش رو داریم و از سوی دیگر هزینه بیمه، مالیات، آب، برق و گاز برای نانوا بسیار سنگین است. 97 درصد نان کشور را نان سنتی تشکیل می‌دهد و باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که نانوایی، بنگاهی اقتصادی است و هزینه‌های جانبی آن سرسام‌آور است.

زراعتکار در ادامه از تذکر مسئولین برای تشکیل اتحادیه کشوری خبر داد و گفت: نان در کشور متولی ندارد و طی جلسه‌ای که با حضور مسئولین کشور داشتیم، خواستار تشکیل اتحادیه کشوری شدند تا بتوان برای متولی نان در کشور تصمیم‌گیری کرد.

مدیرعامل شرکت تعاونی اتحادیه نانوایان تهران در بخش دیگری از گفته‌های خویش با اشاره به طرح هوشمندسازی نان، اظهار کرد: این طرح، مسیری رو به جلو است. در واقع این مسیر مانند جاده‌ای یک طرفه است که هرچند ما موافق آن هستیم اما باید زیرساخت‌ها برای آن مهیا شود.

به گفته وی، اگر مقدار آرد ذخیره شده در نانوایی‌ها به پایان برسد، نان به خطر می‌افتد و مسئولین باید به این موضوع رسیدگی کنند. اگر نانوا از شرایط ناراضی باشد، مردم و در نهایت مسئولین هم از شرایط ناراضی خواهند بود.

زراعتکار در بخش بعدی گفته‌های خویش با اشاره به پرداخت کمک‌هزینه 30 درصدی به نانوایان گفت: پرداخت 30 درصد کمک‌هزینه، جوابگوی هزینه‌های نانوایان نیست و باید سریعاً به این موضوع رسیدگی شود. ضمن آنکه در موضوع نرخ، کارتخوان و کاهش سهمیه‌ها، نه شرکت نانینو پاسخگو است، نه استانداری و نه فرمانداری و ما به متولی نیاز داریم.

مدیرعامل شرکت تعاونی اتحادیه نانوایان تهران در ادامه با اشاره به نقش این شرکت گفت: در گذشته تمام امور نان و نانوایی در اختیار شرکت تعاونی بود اما در حال حاضر اختیارات در دست شرکت تعاونی نیست و به همین دلیل است که نانوایان مشکلات عدیده‌ای دارند. یکی از مهم‌ترین چالش‌ها نیز تأمین خمیرمایه برای نانوایان در کشور است که باید بدین منظور، واسطه‌گری از میان برداشته شود. البته طبق اصل 44 قانون اساسی، انتظار می‌رود کار هر صنف به خود آن صنف واگذار شود.

وی اضافه کرد: نان تهران در کشور حرف اول را می‌زند و اگر اختیار نان به نانوایان داده شود، شرایط تولید بهتر خواهد شد.

زراعتکار در پایان گفت: نانوایان در هیچ شرایطی سفره مردم را بدون نان نگذاشتند هرچند در این مسیر متضرر شدند. در ماه مبارک رمضان در شرایطی که باید پرداخت تنها از طریق کارتخوان‌ها انجام می‌شد، نانوایان طرح نان صلواتی را در دستور کار قرار دادند. نانوایان همواره در کنار مردم هستند و با آزاد کردن زندانیان و تهیه نذری در ایام و مناسبت‌های مختلف، این موضوع را به مردم ثابت کرده‌اند.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران