ارسال به دوست  نسخه چاپي 

پیش‌بینی شورای بین‌المللی غلات از تولید غلات در 2024-2023

بر اساس گزارش ماهانه شورای بین‌المللی غلات (IGC) که در 20 جولای منتشر شد، پیش‌بینی می‌شود که کل تولید غلات (گندم و غلات درشت) جهان در سال 2024-2023 با افزایش 2 درصدی نسبت به سال قبل به رکورد 2/297 میلیارد تن برسد.

 

به گزارش نگاه هستی به نقل از worldgrain، این شورا افزایش تولید ذرت و سورگوم را که عمدتاً به افزایش سطح زیر کشت ایالات متحده مرتبط است، محرکه‌های اولیه در تجدید نظر افزایش تولید غلات اعلام کرده است.

IGC تولید جهانی ذرت را 9 میلیون تن بیشتر نسبت به پیش‌بینی‌های ماه گذشته و 64 میلیون تن بیشتر نسبت به سال قبل اعلام کرده است و تولید این محصول در سال جاری (ژوئیه تا ژوئن) به 1/22 میلیارد تن می‌رسد.

این شورا، مصرف غلات را میزانی بی‌سابقه گزارش کرد که به طور کلی 2 درصد افزایش یافته و علت آن افزایش مصرف در بخش خوراک دام، مواد غذایی و مصارف صنعتی است.

پیشبینی میشود ذخایر غلات نیز با 2 درصد کاهش نسبت به سال قبل، برای هفتمین سال متوالی کاهش یابد که عمدتاً به دلیل ذخایر کمتر گندم و کاهش ذخایر جو به پایینترین حد در سه دهه اخیر، پیشبینی میشود.

IGC  پیش‌بینی می‌کند تولید گندم نسبت به سال گذشته 19 میلیون تن و تولید جو 9 میلیون تن کاهش یابد.

با پیش‌بینی تولید بیشتر در هند، تایلند و ایالات متحده، تولید جهانی برنج 527 میلیون تن پیشبینی میشود که 2 درصد نسبت به سال 2023-2022 افزایش یافته است.

شاخص قیمت غلات و دانههای روغنی IGC برای دومین ماه متوالی صعودی بود و 4 درصد افزایش یافت که به دلیل آب و هوای نامطلوب برای کشت و رویدادهای منطقه دریای سیاه بود.