ارسال به دوست  نسخه چاپي 

تکاپوی تولید نان سلامت‌محور در واحدهای نانوایی شیراز

یکی از اقداماتی که در سفر به استان فارس انجام شد، بازدید از واحدهای نانوایی بود که با آرد کامل نان تولید می‌کردند.

 

استقبال مردم استان فارس از نان‌های کامل، به معنای واقعی بی‌نظیر بود و توضیحاتی که حسن زارع، شاطر مجموعه نانوایی «سرزمین نان» با جزئیات کامل برای دکتر شهرام جبارزادگان، مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی ارائه کرد، نشان‌دهنده آن بود که استان فارس با حمایت دکتر ایمانی استاندار و مهندس جمالی مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان، گام‌هایی مستحکم در راستای فرهنگ‌سازی مصرف نان کامل برداشته است.

البته در طی این مدت، اتحادیه نانوایان استان نیز درصدد برآمده است که زیرساخت‌ها را مهیا کند تا امروز این استان بتواند عملکردی موفق داشته باشد.

در همین راستا در حاشیه بازدید از سرزمین نان، رضا حسینی، مدیر این مجتمع نان گفت: این واحد نانوایی از 6 سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده و امروز توانسته است تولید نان کامل بربری و سنگک را در دستور کار قرار دهد و در این 6 ماه که به پخت نان کامل مشغول بوده‌ایم، با استقبال مردم مواجه شده‌ایم.

وی افزود: ابتدا در تولید با آرد کامل، خیلی مشکل داشتیم اما با تلاش فراوان توانستیم در بعدهای مختلف، مشکلاتمان از جمله مشکل تأمین نیروی کار و آرد مورد نیاز را برطرف کنیم.

حسینی درباره بازدید مسئولین از این واحد گفت: از مسئولین خواستارم واقعاً با توجه به شرایط معیشت نانوایان، تصمیمی برای رفع مشکلات این قشر اتخاذ کنند.

 

تقویت تعامل با بازدید مسئولین از زنجیره آرد و نان

 

در ادامه، حسن حسینی، عضو هیأت مدیره اتحادیه نانوایان شیراز گفت: تلاش ما این است که در جهت ارتقای کیفیت نان، گام برداریم و در این راستا موضوع آرد کامل را پیگیری کردیم و حدود 8 ماه است که تولید آرد کامل در دستور کار قرار گرفته و البته ما به دنبال آن هستیم که تولید نان سلامت‌محور مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در شیراز، 900 واحد نانوایی سنتی و 120 واحد نان حجیم و نیمه‌حجیم فعالیت می‌کنند و اتحادیه نانوایان شیراز در زمینه رفع چالش‌های نانوایان، تلاش می‌کند.

حسینی درباره مشکلات کارگری در این استان بیان کرد: با توجه به دستمزد اندک نانوایان، با مشکل کارگری مواجه هستیم و توقع همکارانمان این است که نرخ مناسب‌تر در نظر گرفته شود. البته با تلاش و حمایت دکتر ایمانی استاندار و مهندس جمالی مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان، قیمت نان کامل، متفاوت بود و این موضوع کمک کرد تا انگیزه‌ای برای تولید این نوع نان‌ برای نانوایان ایجاد شود و نانوایی‌ها از نظر اقتصادی تأمین شوند.

عضو اتحادیه نانوایان شیراز درباره بازدید دکتر جبارزادگان گفت: حضور مسئولین و بازدید آن‌ها، برای ما بسیار با ارزش است چرا که تقویت تعامل را در پی خواهد داشت و در شرایط بهتری برای رفع مشکلات، راهکار اتخاذ خواهد شد بنابراین ما از حضور دکتر جبارزادگان تشکر می‌کنیم.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران