ارسال به دوست  نسخه چاپي 

گندم موجودی سیلوهای استاندارد، جذب مراکز تعاون روستایی شد

امسال به برکت وضعیت جوی و بارش به موقع نزولات آسمانی، با افزایش تولید گندم در کشور روبه‌رو بودیم اما با توجه به تجربه سنوات قبل، نمی‌دانیم شکرگزار باشیم یا اندیشناک چرا که همواره سال‌هایی که تولیدی پربار داشتیم، ورود واسطه‌های قدرتمند و سودجویان به عرصه خرید و تحویل گندم به مراکز دولتی که خرید را به صورت تضمینی انجام می‌دهند، مشکل‌ساز می‌شود.

 

سیاست تحویل گندم با ملاک وزنی و عدم توجه به افت معقول و استانداردی که تعریف شده با هدف ارائه آمار غیرواقعی تولید داخلی، موجب تحویل حجمی عظیم از گندم با افت بالا به مراکز ذخیره‌سازی خصوصاً مراکز تعاون روستایی شده و کارخانه‌ها و مراکز استاندارد که گندم با افت غیراستاندارد تحویل نگرفته‌اند، مجبور می‌شوند برای مصرف آرد خبازی که از محل سهمیه دولتی تأمین می‌شود، تحویل بگیرند و البته که این فساد نهادینه شده، موجب افت کیفیت آرد و در نهایت نان مردم خواهد شد.

چرا باید در چرخه‌ای معیوب به نام حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و ارائه یارانه، صنعتی مهم در تمامی حلقه‌های زنجیره دچار فساد شده و عرصه‌ای برای سودجویان و کاسبان یارانه شود؟ یارانه‌ای که به دست مصرف‌کننده نهایی نمی‌رسد! نبود تدبیر اقتصادی لازم مبتنی بر اقتصاد سالم و آزاد، صنعت سیلوداری را فلج کرده است و صنعتی که قرار بود در تجارت غلات و ترانزیت غلات از آن استفاده شود، باید متضرر شود و با حجم سرمایه‌گذاری بالا، سال‌ها خالی بماند به امید اینکه دولت در سال‌های پرمحصول، از ظرفیت آن استفاده کند و بیشتر سیلوها در این چرخه معیوب برای جذب گندم بیشتر، افت گندم را پایین‌تر از میزان واقعی ثبت و ابراز می‌کنند و با افت بالا به کارخانه‌ها تحویل می‌دهند. البته که ریشه این فساد تکراری در انحصار و خرید گندم از سوی واسطه‌ای‌ قدرتمند است و این چرخه با حضور خریدارانی به نام تعاون روستایی که نزدیک‌ترین محل به اراضی کشت هستند، معیوب‌تر شده است.

به امید روزی که قدرت دانایی و تخصص بر سودجویی غلبه کند و ما شاهد اتلاف اموال عمومی و نابودی اخلاق در صنعت گندم، آرد و نان نباشیم.

 

خبرنگار: ندا کاظمی ترکی