ارسال به دوست  نسخه چاپي 

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر آرد و نان شرکت بازرگانی دولتی ایران:

شفاف‌سازی عملکرد در توزیع و میزان واقعی مصرف آرد، هدف دولت است

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر آرد و نان شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: بحث شفاف‌سازی عملکرد، موضوعی بود که دولت به دنبال پیگیری آن بود. تا پیش از آن با توجه به افزایش یارانه پرداختی دولت، نظارتی دقیق به شکل کنونی بر توزیع و مصرف آرد در کشور وجود نداشت، از همین رو، این شفاف‌سازی ضروری به نظر می‌رسید.

 

جلالی در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه هستی بیان کرد: دولت به دنبال آن بود که یارانه را به مرحله آخر چرخه تأمین نان اختصاص دهد که البته هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم بنابراین دستگاه کارتخوانی مخصوص بدين منظور در واحدهای خبازی نصب شد تا عملکرد آن‌ها بررسی شود. با اجرای این طرح، موضوع با شکایت برخی از شهروندان و نانوایان همراه شد که از ساعت پخت واحدهای نانوایی مناطق خود گله‌مند بودند اما در واقع این طرح می‌خواست با توجه به عملکرد واحدهای نانوایی، میزان سهمیه را به آن‌ها تخصیص دهد. 

وی افزود: این طرح در ابتدا با نواقصی همراه بود و دغدغه‌هایی از طرف نانوا و مسئولین مطرح شد و برخی از نانوایان به علت عدم آگاهی از نحوه استفاده، با مشکلاتی مواجه بودند و ما هم با هماهنگی با وزارتخانه‌های محترم کشور و امور اقتصادی و دارایی و نیز بانک سپه، تلاش کردیم که با پاسخگویی، مشکلات نانوایان و مردم مرتفع شود. 

جلالی اضافه کرد: در این خصوص از بانک سپه به عنوان بانک عامل درخواست شد نمایندگانی مطلع و پاسخگو را درباره نحوه عملکرد سامانه نانینو معرفی کند تا پاسخگوی مسئولان استانی و نانوایان باشند. نمایندگان معرفی شده از سوی بانک سپه باید چند موضوع را مورد توجه قرار دهند که شامل بررسی تراکنش‌های نامتعارف، مغایرت در ثبت اطلاعات دستگاه‌های کارتخوان که باید اصلاح شود، پشتیبانی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری علت جریان کسر سهمیه واحدهای نانوایی، ثبت اعتراضات نانوایان در سیستم که قابل بررسی باشد و میزان کمک‌هزینه پرداختی به نانوایان است. 

به گفته وی، خوشبختانه سامانه سیما و نانینو به هم متصل شده‌اند تا بتوانند با یکدیگر تبادل اطلاعات کنند که از جمله اتفاقات خوب است و می‌توان انتظار داشت که به مرور زمان، شرایط بهتر شود و با استقرار نمایندگان بانک سپه و پیگیری، انتظار می‌رود شرایط بهبود یابد. 

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر آرد و نان شرکت بازرگانی دولتی ایران در بخش دیگری از گفته‌های خویش درباره تأمین آرد روستاییان و عشایر گفت: یکی از دغدغه‌ها و موضوعات اصلی، عدم اطمینان کافی از توزیع صحیح آرد بین مصرف‌کنندگان واقعی روستا و عشایر بود که این موضوع به عنوان مصوبه در کارگروه ملی گندم، آرد و نان  مطرح شد و به دلیل اعتراضات برخی از گیرندگان آرد خام، ما برنامه طرح توسعه آرد عشایری و روستایی را در دستور کار قرار دادیم. 

وی خاطرنشان کرد: هدف ما این است که بتوانیم شفاف‌سازی آرد مورد نیاز روستاییان و عشایر را محقق کنیم تا در این حوزه هم مشکلات برطرف شود. 

جلالی در پایان گفت: طرح توسعه سامانه که یک بخش آن خمیرمایه است، بر اساس تکلیفی از سوی ستاد تنظیم بازار بر عهده ما گذاشته شده است تا وزارت جهاد کشاورزی زیرساخت آن را از طریق سامانه سیما فراهم کند که ما این اقدام را انجام داده‌ایم و از آنجا که کارخانه‌های تولید خمیرمایه زیرمجموعه وزارت صمت هستند، جلساتی مختلف برگزار شده و احتمالاً مقرر شده است که شهری به عنوان پایلوت انتخاب شود تا پس از بررسی مشکلات احتمالی، توزیع خمیرمایه از طریق سامانه عملیاتی گردیده و دغدغه نانوایان برای تأمین خمیرمایه، برطرف گردد.