ارسال به دوست  نسخه چاپي 

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

مجلس، تنها پیشنهادکننده نرخ گندم است/ متولی نان در کشور وجود دارد اما مدیریت لازم را نداریم!

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در خرید تضمینی سال جاری، مجلس ورود کرد. در واقع مجلس پیشنهاددهنده و شورای قیمت‌گذاری، تصمیم‌گیرنده قیمت گندم است.

 

اعظمی ساردویی در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه هستی اظهار کرد: شورای قیمت‌گذاری متشکل از تمام بخش‌های نظام صنفی کشاورزی است بنابراین حقی از آن‌ها ضایع نمی‌شود و با توجه به تورم و قیمت ارز و قیمت جهانی گندم، قیمتی را پیشنهاد کردیم اما تصمیم‌گیرنده، وزارت جهاد کشاورزی و شورای قیمت‌گذاری است.

وی افزود: از سوی دیگر، تعیین قیمت بر مشارکت در کشت دیم و آبی تأثیرگذار است اما قیمت نهایی در پایان فصل زراعی تعیین می‌شود.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه تأخیر در پرداخت وجوه به گندم‌کاران، موجب بی‌اعتمادی آن‌ها و در نتیجه عدم تحقق خودکفایی در تولید خواهد شد، بیان کرد: ما امیدواریم این نحوه پرداخت، اثر منفی بر خرید سال آینده نگذارد چرا که با توجه به بارندگی پاییزی، ما به خودکفایی در تولید گندم امیدوار هستیم. من معتقدم بیش از 10 میلیون تن گندم خریداری کردیم و بخش دیگری از گندم را به دولت تحویل نداده‌اند.

اعظمی ساردویی ادامه داد: بارها در صحن علنی مجلس درباره وضعیت پرداخت وجوه گندم‌کاران تذکراتی داده‌ایم و بدون استثنا به این موضوع واکنش نشان داده‌ایم. دولت باید در این موضوع از گندم‌کاران تشکر کند.

وی اضافه کرد: سال گذشته ما پنج میلیون تن گندم وارد کردیم که نمایندگان دومای روسیه به محض ورود، خواستار دریافت وجوه خود شدند بنابراین در سال جاری دولت باید در پرداخت معوقات به گندم‌کاران توجه بیشتری داشته باشد.

این نماینده مجلس در بخش پایانی صحبت‌های خود درباره متولی نان در کشور گفت: متولی آرد و نان در کشور داریم اما نکته اینجا است که چرا یارانه به مصرف‌کننده پرداخت نمی‌شود و به طور مشخص و هدفمند، پرداخت یارانه ساماندهی نمی‌شود بنابراین در این راستا به مدیریت نیاز داریم.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران