ارسال به دوست  نسخه چاپي 

کیفیت «ممتاز» در کارخانه آرد ممتاز

مهندس خوانساری، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان همدان در نشست کارخانه آرد ممتاز همدان خطاب به دکتر شهرام جباری‌زادگان، مدیرکل روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: مهندس خسروزاده، مدیرعامل کارخانه آرد ممتاز، دلسوز مردم هستند و تلاش بسیار می‌کنند تا گندم کیفی تأمین نمایند. شاید در استان همدان اولین کارخانه‌ای باشند که بدون چشمداشتی از دولت، پیشتاز در تأمین گندم کیفی هستند و به جرأت می‌گویم کارخانه آرد ممتاز در میان کارخانه‌های آرد استان، «ممتاز» است.

 

بازدید از کارخانه آرد ممتاز همدان، با این توصیف مهندس خوانساری آغاز شد. کارخانه آرد ممتاز از جمله کارخانه‌های آرد در استان همدان است که در تولید آرد باکیفیت، متمایز است و تمام اهتمام و تلاش خود را به گونه‌ای به کار بسته تا نانوایان از محصول نهایی راضی باشند.

مهندس خسروزاده، مدیرعامل این واحد صنعتی در این نشست گفت: بسیار دلگرم به حضور دکتر شهرام جباری‌زادگان، مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرکل روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران هستم. اینکه به دغدغه کارخانه‌های آرد پرداخته می‌شود، برای ما بسیار باارزش است. حضور جناب خوانساری نیز باعث دلگرمی ما است.

وی درباره کارخانه آرد ممتاز بیان کرد: اولین کارخانه ما در سال 1348 تأسیس شد و پس از چند سال، کارخانه فعلی در سال 1384 افتتاح گردید و فعالیت خود را آغاز کرد. ظرفیت کارخانه آرد ممتاز 250 تن بوده اما ارتقا پیدا کرده است که البته اکنون با زیر 30 درصد ظرفیت تولیدی فعالیت می‌کنیم و بیشتر به دنبال رقابت سالم هستیم. حتی من نمونه آرد تهران را هم بررسی می‌کنم اما در موضوع فروش آرد آزاد، با پایتخت نمی‌توانیم رقابت کنیم.

خسروزاده اضافه کرد: کارخانه دارای دو سیلوی 16 هزار تنی مکانیزه است که در سال 1397، مجوز سیلوی 30 هزار تنی را اخذ کردیم و اکنون ظرفیت نگهداری ما ۶۰ هزار تن است.  

مدیرعامل کارخانه آرد ممتاز افزود: فرصتی که در سال جاری برای ما در تأمین گندم فراهم شد، بسیار قابل تقدیر است و در بحث کیفیت، بسیار اثرگذار خواهد بود چرا که کیفیت گندم استان، پایین است و نیاز به گندم خارجی داریم.

وی با انتقاد از عدم افزایش نرخ آسیابانی اظهار کرد: اینکه از سال 1393 تا کنون برای ما افزایش قیمت در دستور کار قرار نگرفته، بسیار زیان‌آور است و اکنون آرد ما کیسه‌ای 26 هزار تومان به فروش می‌رسد. خوشبختانه جناب خوانساری بسیار همراه ما هستند اما خواسته ما آزادسازی قیمت است. امیدواریم در صنعت آرد، چشم‌انداز وسیع‌تر و ارتقایافته‌تری وجود داشته باشد و این صنعت از لحاظ کاری بتواند شرایط بهتری را تجربه کند. متأسفانه بانک‌ها هم تسهیلات قابل توجهی در اختیار واحدهای آردسازی قرار نمی‌دهند. شرایط به گونه‌ای است که دیگر تمایلی برای سرمایه‌گذاری نداریم.

در ادامه این نشست، خوانساری قول مساعد داد که به تمام نکات و هر آنچه مرتبط با استان باشد، رسیدگی خواهد کرد.

دکتر جباری‌زادگان، مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز در این نشست بیان کرد: یکی از نکاتی که در این استان مشاهده می‌شود، این است که انجمن صنفی کارخانه‌های آرد در استان همدان وجود ندارد تا بتواند مسائل را ارزیابی کند و باید به این موضوع پرداخته شود.

شایان ذکر است خسروزاده در ادامه به مبحث نرخ سبوس نیز پرداخت که به یکی از چالش‌ها تبدیل شده است و در این میان بر پیگیری‌های اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان همدان در راستای رفع معضلات استان نیز تأکید شد.

در پایان این نشست، دکتر جباری‌زادگان ابراز امیدواری کرد که تصمیمات بازدارنده در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف شود تا صنعت آسیابانی بتواند گام‌هایی محکم بردارد.

 

دستگاه نمونه‌بردار غلات، وجه تمایز آزمایشگاه کارخانه آرد ممتاز همدان

 

فضای آزمایشگاه کارخانه آرد ممتاز همدان، یکی از متمایزترین و متفاوت‌ترین آزمایشگاه‌ها در صنعت آردسازی را نشان می‌داد.

زینب عایقی، مدیر کنترل کیفیت و مسئول فنی کارخانه آرد ممتاز در بازدید از آزمایشگاه این کارخانه گفت: تمام آزمایش‌های روتین به طور دقیق و با استفاده از امکانات پیشرفته و تکنولوژی به‌روز دنیا انجام می‌گیرد مانند انواع آزمون‌های میکروبی و شیمیایی، آنالیز با دستگاه NIR، رطوبت‌سنج غلات، گلوتن‌واشر و ایندکس، دانه‌بندی و سایر آزمایش‌ها. این کارخانه همچنین دارای دستگاه پخت نان است.

وی افزود: در تمام فرایند تولید آرد، نقاطccp  شناسایی و آزمایش‌ها منطبق با آن طراحی و در نهایت محصولی کاملاً سالم و منطبق بر استاندارد و مشتری‌پسند تولید می‌گردد.

عایقی درباره تفاوت آزمایشگاه کارخانه آرد ممتاز همدان با سایر آزمایشگاه‌های آرد گفت: ما در این آزمایشگاه از دستگاه نمونه‌بردار غلات شرکت جهان‌ یکتا پارسیان استفاده می‌کنیم و تمام محموله‌های گندم را هنگام ورود به کارخانه به طور کاملاً اتوماتیک بدون دخالت دست نمونه‌برداری می‌کنیم و پس از بررسی و آزمایش‌های مختلف، در صورت تأیید گندم وارد کارخانه می‌شود.

مسئول فنی کارخانه آرد ممتاز اضافه کرد: در راستای مشتری‌مداری، در سال زراعی جاری ما فقط گندم‌های باکیفیت را از سراسر استان تحویل گرفتیم و نهایتاً پس از پروسه تولید، آردی باکیفیت و منطبق بر خواسته مشتری تولید می‌گردد. نکته حائز اهمیت، این است که چنانچه در محموله ارسالی آرد، مشکلی وجود داشته باشد، این موارد به ما ارجاع داده می‌شود و ما در سریع‌ترین زمان ممکن، تمامی چالش‌های پیش رو را برطرف می‌کنیم.

وی در پایان گفت: هدف ما این است که آردی کاملاً باکیفیت، سالم و بهداشتی تولید کنیم و نانوایان از ما راضی باشند و خوشبختانه با توجه به اختلاط مناسب گندم در سال زراعی جاری، کیفیت آرد ما بسیار مطلوب و سلامت‌محور است.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران