ارسال به دوست  نسخه چاپي 

شرکت صنایع نشاسته الوند، تجلی نام صنعتگران ایرانی

شرکت صنایع نشاسته الوند در شهرک صنعتی الوند واقع در استان همدان، شرکتی است که سرآغاز تجلی صنعت ایرانی است و توانسته است در حوزه خود در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد. شرکتی که نبض آن نیروی انسانی ماهر است که با انگیزه در راه اقتدار و سربلندی کشور گام برمی‌دارد.

 

شرکت صنایع نشاسته الوند، اولین شرکت در تولید نشاسته سیب‌زمینی است و البته این شرکت به روشی کاملاً مدرن و به‌روز، نشاسته گلوتن، گلوکز گندم و انواع نشاسته مدیفاید را تولید می‌کند. این شرکت توانسته است پس از مدتی وقفه، با تولید محصولاتی باکیفیت، بازارهای ایران، خاورمیانه و کشورهای اروپایی را از آن خود کند.

یکی دیگر از موارد قابل توجه در شرکت صنایع نشاسته الوند، تیم تحقیقاتی دانش‌بنیان است که نقشی بسزا را در تولید باکیفیت محصولات با تکیه بر دانش فنی جوانان ایرانی دارد.

در همین راستا دکتر شهرام جباری‌زادگان، مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرکل روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران و سیدحسین خوانساری، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان همدان به این کارخانه رفتند و از تمامی خطوط تولید و آزمایشگاه‌های این کارخانه بازدید نمودند. این کارخانه در بلندمدت می‌تواند نقش بسزایی را در صنعت غذای کشور ایفا کند و سهم ایران را در بازار اقتصاد جهانی، افزایش دهد.

سینا پاسره، مدیر کارخانه صنایع نشاسته الوند در توضیح این واحد تولیدی گفت: فرایند تولید روزانه 240 تن آرد گندم و 400 تن نشاسته سیب‌زمینی، از قابلیت‌های این کارخانه است و خطوط تولید، توانایی تولید انواع نشاسته اصلاح شده، گلوکز، دکستروز و خوراک دام را دارد.

وی با بیان اینکه این شرکت توانایی صادرات دارد، اظهار کرد: با توجه به پتانسیل ویژه‌ای که شرکت صنایع نشاسته الوند دارد، ما قابلیت صادرات همه محصولات خوراکی را به کشورهای حوزه CIS، ترکیه و عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس داریم ضمن اینکه ما توانسته‌ایم قراردادهای بلندمدت با شرکای تجاری خود منعقد کنیم.

این فعال صنایع غذایی درباره چالش‌های فعالیت این شرکت گفت: متأسفانه خط تولید این شرکت، مدت‌ها متوقف بود تا اینکه در سال 1399 با مساعدت مسئولین و سرمایه‌گذاری، توانستیم مجدد آن را راه‌اندازی کنیم و خوشبختانه ماحصل کار خود را مشاهده می‌کنیم که البته می‌توانیم در آینده، شاهد طرح‌های توسعه‌ای دیگری هم باشیم.

پاسره ادامه داد: در حال حاضر 200 نیروی انسانی به طور مستقیم در این واحد تولیدی مشغول به کار هستند و اکثر آن‌ها فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی دانشگاهی کشور هستند که نقش بسزایی در تولید دارند.

وی در ادامه درباره خط تولید این کارخانه گفت: از آنجا که محصولات این شرکت متنوع است، برای هر بخشی، از به‌روزترین تکنولوژی از شرکت‌های بولر سوئیس، وست فالیا آلمان، ویگاند آلمان و DSSC دانمارک استفاده شده است. صنعت نشاسته، صنعت مادر است که بالغ بر 300 صنعت پایین‌دستی از محصولات ما برای فراوری محصولاتشان استفاده می‌کنند.

مدیر کارخانه صنایع نشاسته الوند در ادامه درباره آزمایشگاه‌های این واحد تولیدی بیان کرد: ما با بهره‌گیری از آزمایشگاه‌‌های مدرن میکروبی، شیمیایی و بخش R&D، مطالعات خود را ادامه می‌دهیم که در هریک از آزمایشگاه‌ها، تمام آزمایش‌ها به طور تخصصی انجام می‌شود و فاکتورها به طور دقیق مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد. یکی از دلایل موفقیت ما این است که در فرایند تولید، بسیار حساس هستیم و استراتژی ما، مشتری‌محوری است.

وی در پایان گفت: با حمایت جناب مهندس خوانساری و مسئولین محترم استان همدان، به زودی شاهد طرح‌های توسعه‌ای هم خواهیم بود. هدف ما تولید محصولات کاربردی است.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران