ارسال به دوست  نسخه چاپي 

آینده تجارت غلات

کنفرانس بین‌المللی غلات ژنو با بیش از 850 نماینده و بیش از 70 کارشناس صنعت، به جنبه‌های حیاتی صنعت غلات مانند ریسک‌های تجارت، چالش‌های لجستیکی و پایداری در تولید غلات پرداخت. تحلیل‌ عمیق بازار جهانی غلات تا بحث درباره چالش‌های موجود در دریای سیاه و چشم‌انداز بازار برزیل، موضوعات محوری این نشست بود و کنفرانس بین‌المللی غلات ژنو همانند همیشه بر همکاری و ارائه راه‌حل‌های نوآورانه تأکید کرد.

به گزارش نگاه هستی به نقل از millermagazine، کنفرانس بین‌المللی غلات ژنو به عنوان یک رویداد محوری و مهم در نظر گرفته می‌شود که رهبران صنعت، کارشناسان و انجمن‌های صنعتی را گرد هم می‌آورد تا به جنبه‌های مهم تجارت جهانی غلات و دانه‌های روغنی بپردازد. بیست و دومین کنفرانس جهانی غلات ژنو با حضور بیش از 850 نماینده از مناطق کلیدی مانند اروپا و کشور‌های حوزه دریای سیاه، آفریقا و خاورمیانه، آمریکای جنوبی و شمالی، بستری مناسب جهت بررسی و بحث درباره خطرات تجاری نوظهور و چالش‌های لجستیکی و پایداری بود.

در این کنفرانس بیش از 70 کارشناس برجسته از صنعت جهانی غلات به عنوان سخنران حضور داشتند که بینش و تخصص خود را به اشتراک گذاشتند. در طول 3 روز این کنفرانس، 9 سخنرانی و 12 میزگرد برگزار شد که موضوعات کلیدی شامل تجارت و آسیاب غلات، تجارت دانه‌های روغنی، روغن نباتی و مدیریت ریسک در تجارت را مورد بررسی قرار داد.

شایان ذکر است در طی این کنفرانس، یک جلسه اختصاصی نیز جهت بررسی نقش زنان در تجارت محصولات کشاورزی برگزار شد که بر اهمیت برابری جنسیتی و حضور زنان در تجارت تأکید می‌کرد.

در جلسه افتتاحیه کنفرانس Alexander Karavaytsev، اقتصاددان ارشد شورای بین‌المللی غلات، تجزیه و تحلیلی کامل از بازار جهانی غلات ارائه کرد و اطلاعاتی ارزشمند را در مورد روندها و محرک‌های صنعت ارائه نمود.

وی خاطرنشان کرد که تقاضا برای هفتمین سال متوالی از تولید پیشی گرفته است و پیش‌بینی می‌شود که این عدم تعادل، به کاهش احتمالی ذخایر غلات جهان به پایین‌ترین حد در 9 سال گذشته منجر شود که اغلب متأثر از کمبود ذخایر گندم است.

علی‌رغم کاهش قیمت جهانی، مصرف جهانی غلات در مسیر رسیدن به بالاترین حد خود با افزایش 2 درصدی قرار دارد. این افزایش قیمت، متأثر از بخش‌های مختلفی مانند خوراک دام، مواد غذایی و مصارف صنعتی است. قیمت غلات اگرچه در حال حاضر کمتر از سال گذشته است اما نوسانات در بازار همچنان بالا است.

 

عوامل صعودی

Karavaytsev با بررسی بازار گندم، چندین عامل افزایش قیمت را برجسته‌ کرد که این عوامل عبارت‌اند از درگیری‌ها در دریای سیاه، عدم اطمینان در مورد تولید باثبات در آرژانتین و استرالیا، مسائل کیفی در برخی مناطق تولیدکننده گندم و تغییر تقاضای مصرف‌کننده از برنج به گندم.

 

وی همچنین به ذخایر جهانی گندم پرداخت و پیش‌بینی کرد که پس از رسیدن به اوج، در سال گذشته به پایین‌ترین حد در پنج سال اخیر رسیده است. گفتنی است انتظار می‌رود اروپا و روسیه کاهشی قابل توجه را تجربه کنند.

علاوه بر این، Karavaytsev چشم‌انداز خود در خصوص مناطق کلیدی تولید گندم را نیز ارائه کرد. برای مثال روسیه با بهره‌مندی از ذخایر فراوان و قیمت پایین‌تر، قیمت‌ رقابتی گندم را حفظ می‌کند. رومانی نیز به عنوان رقیب روسیه در صادرات گندم به بسیاری از بازارهای آسیایی و آفریقایی، مورد بحث قرار گرفت.

این کنفرانس همچنین به چالش‌های پیش روی آسیاب‌ها در تأمین منابع گندم با کیفیت بالا و قیمت‌ها به دلیل مشکلات کیفیت گندم برخی مناطق پرداخت. با وجود این چالش‌ها، روند مصرف، صعودی پیش‌بینی می‌شود که مشروط به شرایط اقتصادی در کشورهای در حال توسعه است.

در طی جلسات این کنفرانس، به چگونگی افزایش صادرات آرد ترکیه و تبدیل شدن این کشور به قهرمان صادرات آرد در جهان نیز پرداخته شد.

وی در ادامه به ماهیت پویای مقاصد صادراتی آرد ترکیه اشاره نمود و خاطرنشان کرد که بسیاری از کشورها در حال سرمایه‌گذاری در ظرفیت آسیاب خود هستند. این تغییر به طور بالقوه می‌تواند به تغییراتی در چشم‌انداز تجارت جهانی آرد منجر شود. با این حال تجارت آرد همچنان بخش جدایی‌ناپذیر از صنعت خواهد بود.

 

انطباق در بخش غلات اوکراین

در طول کنفرانس، Masha Belikava، تحلیلگر بازار غلات در Fast markets نیز مروری کلی بر چالش‌ها و فرصت‌های بازار غلات دریای سیاه، به ویژه با تمرکز بر پویایی بخش کشاورزی اوکراین در فصل 2024-2023 ارائه کرد.

وی تأکید کرد که وضعیت فعلی در مقایسه با سال قبل، چالش‌برانگیزتر به نظر می‌رسد.

 

مترجم: کمند ابراهیم زاده