ارسال به دوست  نسخه چاپي 

گلستان میزبان گندم و نان

نخستین همایش روز ملی گندم و نان در استان زرخیر گلستان برگزار شد. این همایش با حضور سیدمحمد دهنوی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان، روح‌‌ا... مهری مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان گلستان، محمد برزعلی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان، سردار ملک شاهویی فرمانده سپاه گلستان و جمعی از مسئولین استانی، مدیران کارخانه‌های آردسازی و نانوایان در روز سی‌ام فروردین‌ماه سال جاری در محل تالار فخرالدین اسعد گرگانی در شهر گرگان برگزار شد.

 

 

مهری، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان گلستان:

تغییر شبکه توزیع آرد در استان گلستان

روح‌ا... مهری، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان گلستان، اولین سخنران همایش یاد شده بود. وی با بیان اینکه آیین تجلیل از فعالان زنجیره گندم، آرد و نان برای نخستین بار در استان گلستان برگزار می‌شود، اظهار کرد: با تصویب 31 فروردین‌ماه از سوی شورای عالی فرهنگی به عنوان روز ملی گندم و نان، بر آن شدیم همایش استانی را برگزار کنیم و امروز میزبان فعالان زنجیره گندم، آرد و نان استان هستیم.

وی به تغییر شبکه توزیع آرد در استان اشاره کرد و گفت: در استان با صف‌های طولانی نان مواجه بودیم اما با تغییر شبکه توزیع، با تأکید استاندار و دستگاه‌های امنیتی، مشکل صف نانوایی حل شد و توزیع آرد به نحوی است که برخی نانوایان به بالا بودن سهمیه اشاره می‌کنند. همچنین مقابله با مفاسد اقتصادی در استان طی 5 ماه اخیر به خوبی انجام شده و 170 میلیارد تومان از مطالبات دولت، به بیت‌المال برگشت داده شده است.

مهری در خصوص تهمیدات خرید فصل پیش رو بیان کرد: بنا داریم ظرفیت خرید را در انبارهای ملکی بالا ببریم و در این راستا همه مراکز را به جک تخلیه گندم تجهیز نمودیم.

وی به اخذ مجوز احداث آکادمی نان در استان گلستان اشاره کرد و افزود: در حوزه تولید آرد کامل نیز اقداماتی انجام شده و پیشنهاد‌هایی برای وارد کردن آرد کامل از استان‌های همجوار داشتیم که موافقت کردیم و در حال حاضر 5 کارخانه استان تولید آرد کامل را در دستور کار دارند و به زودی پخت نان سبوس‌دار در 6 واحد نان سنتی انجام خواهد شد.

 

سردار ملک شاهویی، فرماندار سپاه نینوای گلستان:

ارتقای دانش در حوزه کشاورزی، عملکرد کمی و کیفی بالاتر

در ادامه، سردار ملک شاهویی، فرمانده سپاه نینوا استان گلستان برای سخنرانی به جایگاه رفت و گفت: این همایش در آستانه فصل خرید گندم در استان گلستان برگزار شد و امیدواریم با بارش‌های خوبی که داشتیم، برداشت خوبی در استان داشته باشیم.

وی با بیان اینکه غله و دانه‌های روغنی گلستان به 25 استان کشور توزیع می‌شود، اظهار کرد: گلستان از استان‌های حساس در تأمین کالای استراتژیک کشور است و مدیریت این حوزه، سخت و پرتنش است که خوشبختانه با حمایت مسئولین، ساماندهی در این حوزه انجام شد.

ملک شاهویی بر ارتقای دانش کشت و تولید بهینه کمی و کیفی در استان تأکید نمود و خاطرنشان کرد: اگر زهکشی در اراضی کامل شود، سطح برداشت ارتقا می‌یابد و امیدواریم مسئولین کشوری، تدبیری در تعیین نرخ گندم بر اساس کیفیت داشته باشند.

 

محمد برزعلی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان:

گلستان تأمین‌کننده گندم کیفی کشور

محمد برزعلی، از دیگر سخنرانان همایش روز ملی گندم و نان بود. وی با بیان اینکه استان گلستان در شرایط خشکسالی 43 هزار تن بذر تولید و به استان‌های دیگر ارسال نموده است، گفت: با توجه به تغییر الگوی بارندگی در شرایط خشکسالی، پیش‌بینی می‌شد بیش از 400 هزار تن گندم در استان تولید نداشته باشیم اما با توجه به اقدامات سازمان جهاد کشاورزی، این رقم به 750 هزار تن رسید.

وی با بیان اینکه گندم تولیدی گلستان دارای پروتئین 2/12 درصد (میانگین 13-12 درصد)، وزن هکتولیتر 80 و گلوتن 28 تا 30 است، خاطرنشان کرد: خواص کیفی گندم گلستان، تأثیر کیفی مستقیم در تولید انواع محصولات آردبر خصوصاً نان دارد.

 

دهنوی، معاون استاندار گلستان:

گندم کیفی گلستان به نرخ یکسان با سایر محصولات خرید می‌شود

سیدمحمد دهنوی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان به عنوان آخرین مسئول برای سخنرانی به جایگاه رفت. وی با بیان اینکه استان گلستان بهترین گندم کشور را تولید می‌کند و بار امنیت غذایی کشور را بر دوش می‌کشد، گفت: متأسفانه گندم کیفی استان ما با نرخ مشابه سایر محصولات خریداری می‌شود و این بزرگ‌ترین ظلمی است که در حق گندم‌کار گلستانی می‌شود.

دهنوی ابراز امیدواری نمود که روزی استان گلستان پیشرو در تولید آرد و نان کیفی نیز باشد و خاطرنشان کرد: به اقدامات فعالان صنعت ارج می‌نهیم و در این راستا دبیرخانه روز ملی گندم و نان در استان استمرار خواهد داشت تا برنامه‌های کیفی در این استان توسعه یابد.

در پایان مراسم، با اهدای لوح و تندیس، از فعالان زنجیره گندم، آرد و نان استان، تجلیل و قدردانی شد.

 

خبرنگار: ندا کاظمی ترکی