ارسال به دوست  نسخه چاپي 

صدور مجوز کاشت گندم تراریخته در چین

دولت چین به تازگی انواع گندم و ذرت اصلاح شده ژنتیکی را برای کشت داخلی تأیید کرد و این یک گام رو به جلو در تبدیل شدن به یک حامی کشت محصولات اصلاح ژنتیکی شده بود.

 

به گزارش نگاه هستی به نقل از chinadaily، تنها در چند سال، چین از رویکرد محتاطانه نسبت به محصولات تراریخته به حمایت قوی تغییر جهت داد که پیامدهایی مثبت برای خودکفایی کشور و نگرش‌ جهانی در خصوص این علم دارد.

در حالی که تغییرات آب و هوا و تولید بر قیمت محصولات تأثیر می‌گذارد، تقاضای چین جهت واردات نیز نقشی مهم در تجارت جهانی ایفا می‌کند و ما به خوبی می‌دانیم که واردات چین بخشی بزرگ از تقاضای جهانی را تشکیل می‌دهد.

این کشور برای مدتی واردات محصولات اصلاح شده ژنتیکی را پذیرفته بود اما تمایلی به تأیید آن جهت کشت داخلی نشان نمی‌داد.

آخرین تأییدیه‌ها از این جهت قابل توجه هستند که مجوز کشت یک نوع گندم صادر شده است که برای مقاومت در برابر بیماری قارچی و سفیدک اصلاح شده است.

در سراسر جهان، تغییرات ژنتیکی محصول گندم نسبت به ذرت و سویا کمتر با موضع‌گیری روبه‌رو بوده است زیرا از این محصولات به طور کلی برای تغذیه دام استفاده می‌شود اما از آنجا که گندم عموماً جهت مصارف انسانی است، تغییر ژنتیکی این محصول نیز با مخالفت بیشتری مواجه شده است.

بسته به اینکه این محصول چگونه توسعه و تکامل می‌یابد و از سوی عموم پذیرفته می‌شود، ممکن است راه خود را جهت ورود به سایر کشور‌ها نیز پیدا کند.

در چند سال آینده خواهیم دید که آیا چین می‌تواند شکاف تولید خود را با استقبال از محصولات تراریخته کاهش دهد یا خیر.