ارسال به دوست  نسخه چاپي 

چشم‌انداز جهانی گندم در سال 2024

متعادل‌سازی چالش‌های جهانی بازار غلات

چشم‌انداز گندم در سال 2024، سالی را نشان می‌دهد که با چالش‌هایی قابل توجه روبه‌رو است، به ویژه در مورد الگوهای آب و هوایی. همچنین چشم‌انداز اقتصادی جهانی و درگیری‌های ژئوپلیتیکی از جمله سایر چالش‌ها است.

 

 

به گزارش نگاه هستی به نقل از millermagazine، پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش 1 درصدی عملکرد جهانی گندم نسبت به سال قبل است. علاوه بر این، پیش‌بینی می‌شود که ذخایر به پایین‌ترین سطح خود در 8 فصل گذشته برسد. علاوه بر این، تنش‌ها و درگیری‌های مستمر منطقه‌ای این پتانسیل را دارد که شرایط لجستیک را مختل کند و زنجیره تأمین گندم و شبکه‌های حمل و نقل مواد غذایی را در مقیاس جهانی با چالش‌هایی مواجه کند.

تولید

داده‌های به‌روز مزرعه‌ای بررسی شده نشان می‌دهد که کاشت گندم زمستانه در بریتانیا وجود دارد. کاشت گندم زمستانه در بریتانیا به دلیل آب و هوای بارانی بیش از حد که دسترسی به مزرعه را مسدود می‌کند، در پایین‌ترین سطح خود در چهار سال گذشته قرار دارد. پیش‌بینی می‌شود تولید گندم نسبت به ماه قبل 2 میلیون تن کاهش یابد و در مجموع به 11/8 میلیون تن برسد.

شرایط گندم زمستانه در ایالات متحده به طور کلی در ماه‌های اخیر بهبود یافته است به طوری که 55 درصد تا 14 آوریل به عنوان خوب یا عالی رتبه‌بندی شده‌اند. بر اساس داده‌های میدانی، کشاورزان قصد دارند کاشت گندم بهاره را گسترش دهند، با وجود افزایش شدید گندم، برآورد منطقه‌ای کاشت زمستانه وزارت کشاورزی ایالات متحده نزولی بازنگری شده است.

پیش‌بینی شورا برای کل تولید گندم ایالات متحده با 1/2 میلیون تن در ماه به 52/8 میلیون تن افزایش یافته است.

انتظار می‌رود سطح زیر کشت گندم در چین به دلیل رضایت از قیمت محلی که در میان تولیدکنندگان وجود دارد، کمی ‌بیشتر از سال قبل باشد. انتظارات عموماً توسعه مطلوب را به دنبال بارندگی فراوان نشان می‌دهد.

واردات از شمال آفریقا ممکن است به دلیل کاهش ذخایر و افزایش تقاضا به اوج خود برسد.

مجموع صادرات سالانه از قزاقستان، اوکراین و روسیه در حدود 69 میلیون تن تخمین زده می‌شود. با محموله‌های اتحادیه اروپا که 30/5 میلیون تن در سال ثبت شده است، سایر تأمین‌کنندگان نیز در حال آماده شدن برای افزایش فروش خود هستند و انتظار می‌رود محموله‌های استرالیا و ایالات متحده در این ماه افزایش یابد. در مقابل، پیش‌بینی‌ها برای بریتانیا به دلیل کاهش برآورد محصول، کاهش یافته است.

 

تحولات اخیر بازار

جنگ جاری در منطقه دریای سیاه، گاهی اوقات به دلیل بسته شدن موقعیت‌های بازار، قیمت‌ها را افزایش می‌دهد. با این حال، نوسان قیمت‌ها در بازار آتی ایالات متحده به دلیل تقاضای ضعیف برای عرضه در این کشور و حرکت در بازارهای ارز ادامه دارد.

تغییرات قیمت در اتحادیه اروپا نیز به همین ترتیب نوسان دارد، اگرچه شرایط به طور کلی نامطلوب و فروش محدود بر کشاورزان حاکم است، همچنان رقابت بی‌وقفه در دریای سیاه برای فروشندگان در فصل 2025-2024 تعیین‌کننده خواهد بود.

قیمت‌ها در اوکراین نیز افزایش یافته است. اختلالات در حمل و نقل به دلیل آسیب به برخی از مسیرهای راه آهن در پی حملات اخیر رخ داده است که بر عملیات بندری تأثیر گذاشته است. در نتیجه، بر اساس اطلاعات ارائه شده در بالا، انتظار می‌رود سال 2024 سالی پر از عدم قطعیت از نظر شرایط آب و هوایی، اقتصاد جهانی و درگیری‌ها باشد. همچنین انتظار می‌رود افزایش 1 درصدی عملکرد جهانی گندم به دلیل بازدهی بهتر در مقایسه با سال قبل باشد.