ارسال به دوست  نسخه چاپي 

برگزاری دوره‌های آموزشی در کارخانه آرد آراد

به روزرسانی اطلاعات پرسنل ضرورت دارد

خلأ آموزش در صنعت آسیابانی که حلقه اصلی تولید نان در کشور است، احساس می‌شود. این در حالی است که آشنایی پرسنل و سرشیفت‌های کارخانه‌ها با تکنولوژی تولید آرد، در بهبود کیفیت تولید و کاهش استهلاک دستگاه‌ها بسیار اثرگذار است.

 

امروز آرد آراد رباط کریم پیشقدم شده و مبنای سال 1403 را بر آموزش بنا نهاده است تا نقش خود را در حوزه آموزش ایفا کند. این دوره‌ آموزشی برای پرسنل کارخانه آرد آراد برگزار شد که البته نمایند‌گانی از سایر کارخانه‌های آرد هم در این دوره حضور داشتند و برای آن‌ها این دوره‌های آموزشی رایگان بود.

تیرداد قلی‌زاد‌گان، دیاگرامیست و مدرس صنعت آسیابانی کشور در این دوره آموزشی دو روزه درصدد برآمد تا هر آنچه را نیاز امروز پرسنل کارخانه‌ آرد آراد است، در اختیار آن‌ها بگذارد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه هستی بیان کرد: در این دوره آموزشی دو روزه سعی کردم در بخش‌های تئوری و عملی، آموزش تخصصی در دستور کار قرار بگیرد که در روز اول دستگاه‌های آسیاب شامل والس و الک و در روز دوم دستگاه‌های تکمیل بخش آسیاب شامل مغزگندم‌گیرها، تایفون‌های ویبره، آرد سبوس و انواع والس‌ها توضیح داده شد.

در واقع یکی از ویژگی‌های این دوره آموزشی، این بود که در دو بخش تئوری و عملی توضیحاتی ارائه شد که برای پرسنل بسیار مفید بوده است.

قلی‌زاد‌گان درباره ضرورت برگزاری این دوره‌های آموزشی گفت: از آنجا که پرسنل اطلاعات کافی ندارند بنابراین برگزاری دوره‌های آموزشی حین خدمت از واجبات است.

وی ادامه داد: از آنجا که در شرایط تحریم هستیم، نگهداری دستگاه‌ها بسیار ضروری است و برگزاری این دوره‌های آموزشی می‌تواند نکاتی مهم را در اختیار سرشیفت‌ها و پرسنل بگذارد.

این دیاگرامیست در ادامه با تأکید بر تئوری آموزش اظهار کرد: از آنجا که 30 سال سابقه فعالیت در شرکت بولر دارم و 50 کارخانه آرد در کشور راه‌اندازی کرده‌ام، می‌دانم که آموزش نیاز امروز صنعت آسیابانی است چرا که شاهد بازنشسته شدن نسل‌های قدیم هستیم بنابراین نسل جدید به طور جدی نیاز به آموزش دارند.

قلی‌زاد‌گان اضافه کرد: البته که متأسفانه اغلب کارخانه‌های آرد از این موضوع استقبال نمی‌کنند که پیشنهاد می‌کنم به موضوع آموزش در این صنعت بیش از گذشته توجه شود.

این مدرس صنعت آسیابانی در پایان گفت: یکی از نکاتی که در این دوره آموزشی دو روزه مورد توجه است، امتحان پایان‌دوره است تا بتوانیم سطح علمی پرسنل را پس از پایان کلاس ارزیابی کنیم.

در ادامه این دوره آموزشی، مهندس فرزان شهرکی، مدیرعامل کارخانه آرد آراد اظهار کرد: اولین دوره عمومی آموزشی برای آسیابان برگزار شد که در این دوره، نمایندگانی از چند کارخانه آرد هم حضور داشتند.

وی به خبرنگار نگاه هستی گفت: در این دوره آموزشی، آشنایی در دو بخش تئوری و عملی، با تکنولوژی و ماشین‌آلات خط بولر و با حضور متخصص در قالب استفاده بهینه از ماشین‌آلات و افزایش بهره‌وری، به پرسنل و سرشیفت‌ها و نمایندگان از سایر کارخانه‌های آرد ارائه شد.

شهرکی افزود: خوشبختانه صنعت آسیابانی کشور از پویایی قابل قبول برخوردار است و این پویایی و به‌روز بودن در میان همکاران دیده می‌شود.

وی ادامه داد: برگزاری این دوره‌های آموزشی ضرورت دارد. البته که این دوره آموزشی از کیفیت قابل توجهی برخوردار بوده و ما هم در این دوره‌ آموزشی حضور داشتیم و نکته قابل توجه این است که این دوره آموزشی به دو صورت تئوری و عملی است که اثرگذاری قابل توجهی در روند آموزش دارد.

مدیرعامل کارخانه آرد آراد در پایان گفت: واقعیت این است که کارخانه‌های آرد به نیروی ماهر نیاز دارند و این دوره‌های آموزشی تأثیر قابل توجه در امر آموزش خواهد داشت.

مهندس سعید شهرکی، عضو هیأت مدیره کارخانه آرد آراد نیز گفت: دوره‌های آموزشی برگزار شده در کارخانه آرد آراد، بسیار باکیفیت بود چرا که یکی از مدرسان باسابقه و باتجربه کشور در این دوره دو روزه به آموزش مباحث در صنعت آسیابانی پرداخت که افزایش سطح علمی نیروی ماهر را به دنبال خواهد داشت و بدون شک برگزاری این دوره‌ها تداوم خواهد داشت.

وی در گفت‌وگو با نگاه هستی با بیان اینکه در سال جاری به دنبال آن هستیم که دوره‌های آموزشی برای صنعت آرد و نان کشور برگزار کنیم، تصریح کرد: این دوره‌های آموزشی کاملاً رایگان و فرصتی برای پرسنل کارخانه‌های آرد است تا بازآموزی شوند.

شهرکی اضافه کرد: از آنجا که اطلاعات در صنعت نان کافی نیست، ما درصدد برآمدیم تا آموزش را در دستور کار قرار دهیم و از برگزاری دوره‌های آموزشی بسیار خرسند هستیم.

به گفته وی، در صنعت آسیابانی یکی از معتبرترین مدرسین ایران که سوپروایزر ارشد کارخانه آرد آراد است، تدریس را به عهده دارد که بدون تردید در افزایش سطح علمی و آگاهی پرسنل اثرگذار است چرا که این دوره دو بخش تئوری و عملیاتی دارد که بر افزایش سطح علمی پرسنل اثرگذار خواهد بود.

عضو هیأت مدیره کارخانه آرد آراد در پایان گفت: برای افزایش بهره‌وری، کارخانه‌های آرد ناگزیر هستند که به موضوع آموزش در حین خدمت توجه کنند تا کیفیت محصول نهایی خود را افزایش دهند.

مدیران تولید کارخانه‌های آرد از جمله افرادی هستند که به آموزش نیاز مبرم دارند. نقشی که مدیران تولید کارخانه‌های آرد دارند، در افزایش کیفیت آرد تولیدی بسیار اثرگذار است. در دوره‌ آموزشی دو روزه‌ای که در کارخانه آرد آراد برگزار شد، زاهدی، مدیر تولید این کارخانه گفت: این دوره آموزشی برای تمامی پرسنل حاضر در کارخانه برگزار شد تا با حساسیت روند تولید آرد آشنا شوند و راندمان در تولید آرد افزایش پیدا کند.

وی افزود: یکی از نکات مورد توجه این است که باید تمرکزمان بر افزایش کیفیت آرد تولیدی در کارخانه باشد که امروز در دوره‌ آموزشی مهندس قلی‌زادگان، به این موضوع توجه شد و تمامی نکات به پرسنل و نمایندگان کارخانه‌های آرد استان‌های تهران و البرز آموزش داده شد. هدف ما کنترل کیفیت و آشنایی پرسنل با ماشین‌آلات آسیاب است.

زاهدی با اشاره به اینکه برگزاری دوره‌های آموزشی ضرورت دارد، بیان کرد: در این دوره آموزشی، پرسنل ما حضور داشتند تا از نزدیک به دو شیوه تئوری و عملی با ماشین‌آلات و تکنولوژی تولید آرد آشنا شوند.

وی در پایان گفت: تنها پیشنهاد من این است که این دوره‌های آموزشی به صورت مداوم برگزار شود چرا که در این صورت راندمان کار افزایش پیدا خواهد کرد. از آنجا که این دوره‌های آموزشی را فشرده برگزار می‌کنند بنابراین بر لزوم برگزاری هر چه بیشتر این دوره‌ها تأکید داریم. این دوره‌های آموزشی از کیفیتی قابل توجه برخوردار بود و توانست درصد قابل توجهی برای پرسنل مفید باشد.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران