ارسال به دوست  نسخه چاپي 

اتحادیه نانوایان اراک، نماینده قشری که صدای آن‌ها شنیده نمی‌شود/ توجه به معیشت و اقتصاد نانوایان در رأس امور اتحادیه نانوایان اراک

رئیس اتحادیه نانوایان اراک گفت: اتحادیه نانوایان اراک در راستای تولید و فرهنگ‌سازی نان کامل در استان، قدم‌های نخست را برداشت و با در نظر گرفتن معیشت نانوایان و اقتصاد نانوایی، این قشر را ترغیب به مشارکت در تولید نان کامل نمود.

 

سیدرضا قادری در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه هستی بیان کرد: اگر به اقتصاد نانواخانه و معیشت نانوایان توجه شود، نانوایان می‌توانند در سلامت جامعه نقش بسزایی داشته باشند.

وی افزود: در مجموع در کل استان، حدود 162 واحد نانوایی مشغول به فعالیت است و از این میان، شهرستان خمین با 7 درصد، بیشترین تولیدکننده نان کامل در استان را دارد اما می‌توان گفت همه شهرستان‌های استان مشارکت قابل توجهی در تولید نان کامل داشته‌اند.

رئیس اتحادیه نانوایان اراک ادامه داد: به عنوان نماینده صنف، وظیفه ذاتی من این است که هر اقدامی را برای صنف انجام دهم که در وهله اول توجه به رفاه و معیشت نانوایان در سطح استان مرکزی است. وقتی معیشت نانوا تأمین باشد، بدون شک سلامت جامعه تضمین می‌شود و تمام تلاش ما این است که به چنین مواردی توجه شود.

قادری با بیان اینکه 4 سال است به عنوان رئیس اتحادیه نانوایان اراک مشغول کار هستم، تصریح کرد: از آنجا که نانوازاده هستم و همکاران هم مرا شایسته ‌این سمت دانسته‌اند، تمام تلاش خود را به کار می‌بندم که بتوانم با وجود همه مشکلات و مسیرهای دشوار، در کنار همکاران خود باشم.

به گفته وی، تا کنون در اتحادیه نانوایان شهرستان اراک، مواردی برای آموزش در دستور کار قرار گرفته است و حتی در دوران کرونا، این آموزش‌ها از طریق فضای مجازی در دستور کار بوده است.  

رئیس اتحادیه نانوایان اراک در ادامه درباره چالش‌های نانوایان بیان کرد: همه دغدغه ما، رفع حواشی و مشکلات نانوایان است اما متأسفانه تصمیمات کارگروه‌های آرد و نان در برخی موارد، از اتحادیه‌های نانوایان سلب اختیار کرده و همچنین رشته کار را از دست رئیس اتحادیه نانوایان خارج کرده است. این در حالی است که رؤسای اتحادیه‌های نانوایان در جریان جزئیات امروز نانوایی‌ها و تصمیمات دولتی باید باشند بنابراین این موارد کم‌کاری از سوی رؤسای اتحادیه‌ها نیست بلکه محدودیت در اقدامات و عملکرد آن‌ها است.

وی اضافه کرد: متأسفانه نقایصی که سامانه نانینو داشته علی‌رغم تذکرات و ارسال گزارش‌ها و نامه‌های مکرر به وزارت اقتصاد برای رفع آن به جهت جلوگیری از بروز مشکلاتی از قبیل کسر سهمیه آرد و مدت زمان طولانی برای جبران خسارات و زیان‌های ناشی از آن علی‌الخصوص دو گزینه مهم تراکنش‌های نامتعارف و تکراری که صدمات سنگین به اقتصاد و سهمیه آرد نانوایان وارد کرده و تعلل طولانی‌مدت و عامدانه مسئولین این سامانه جهت رفع نقص که نارضایتی عمومی نانوایان کل کشور را به دنبال داشته و همچنین عدم تعامل دستگاه‌های دولتی و مدیران ذی‌ربط در این خصوص و نادیده گرفتن مشکلات و معضلات فرایند تولید نان در واحد‌های نانوایی، باعث کناره‌گیری و حذف عده‌ای از نانوایان شده و همچنین مشکلات جدید و افزایش غیر قابل تصور کرایه‌های املاک مناسب جهت احداث نانوایی در محلات مختلف در سطح شهر، فاجعه‌ای است که به زودی تا قبل از پایان سال، تهیه نان برای مردم را با سختی روبه‌رو خواهد نمود.

قادری در ادامه با تأکید بر مطرح کردن این چالش‌ها در کارگروه آرد و نان استان اظهار کرد: بنده بارها این مشکلات را در کارگروه‌های شهرستان و استان مطرح نمودم اما متأسفانه از طرف مسئولین کوچک‌ترین عکس‌العملی در جهت رفع آن مشاهده نکردم و در این گزارش صراحتاً اعلام می‌کنم که بنده اتمام حجت کرده و عواقب سهل‌انگاری و عدم استماع گزارش‌های اتحادیه در این موضوعات را باعث بروز مشکلات عدیده در آینده نزدیک می‌دانم و مسئولیت بحران تهیه نان در سطوح مختلف شهری از گردن نانوایان و اتحادیه خارج است. اگر مدیران و سیاست‌گذاران اقتصادی استان همچنان به جای همدلی و تعامل با نانوایان جهت بهبود عرضه نان و رفع مشکلات، در جهت مقابل و مخالف آنان قرار بگیرند و فشارهای روانی و اعمال زور به قشر ضعیف نانوا داشته باشند، به زودی کاسه صبر این قشر زحمتکش لبریز شده و تعطیلی‌هایی گسترده‌ را به جهت اعتراض و تعیین تکلیف و مطالبات صنفی خود رقم خواهند زد.

رئیس اتحادیه نانوایان اراک در پایان گفت: بنده به جد و با قاطعیت تمام اعلام می‌کنم که در صورت بی‌توجهی به مشکلات این قشر آسیب‌پذیر و زحمتکش و عدم همدلی و افزایش نسبی حقوق کارگران و پرسنل نانوایی‌ها از طریق افزایش نرخ نان و جبران هزینه‌های آنان و مقاومت غیرمنطقی و غیراصولی دولت برای افزایش نرخ‌ها، عواقب آن به عهده متولیان امر خواهد بود.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران