ارسال به دوست  نسخه چاپي 

نقش صد درصدی کمباین در کاهش ضایعات گندم

تولید کمباین، صرفه‌جویی در هدررفت گندم است؛ موضوعی که شاید کمتر توجهی به آن شده باشد.

 

دولت در سال‌های گذشته به شدت تلاش کرده است تا در تولید گندم به خودکفایی برسد و در همین راستا درصدد بوده است تا زیرساخت‌ها را فراهم کند. یکی از این دستاوردها، تأمین ماشین‌آلات است تا کشاورزان بتوانند هر آنچه را نیاز دارند، از داخل کشور تأمین کنند. شرکت کمباین‌سازی ایران از دیرباز در تولید کمباین مورد نیاز کشاورزان نقش بسزایی داشته است به گونه‌ای که در تور رسانه‌ها که از سوی وزارت جهاد کشاورزی در دستور کار قرار گرفت، بازدید از شرکت کمباین‌سازی ایران هم انجام شد.

در این بازدید، سهرابی، مجری طرح گندم وزارت جهات کشاورزی گفت: به دنبال آن هستیم که کمباین‌های فرسوده را جایگزین کنیم و کمباین با اسب بخار بالاتر وارد مزارع شود.

در گفت‌وگویی که با مهندس علی‌اصغر حمیدی‌فر، مدیرعامل این کارخانه در طول این بازدید داشتیم، وی اظهار کرد: در ابتدا باید شکر خدا را به جا آوریم که اثر این کارخانه در سفره تمام ایرانیان دیده می‌شود و کارش تولید یک کارخانه دیگر است؛ برداشت، کوبش و استحصال.

وی گفت: 90 درصد کمباین‌های کشور، تولید کمباین‌سازی ایران هستند و 10 درصد دیگر هم در چند شرکت دیگر تولید می‌شوند یا وارداتی هستند.

مدیرعامل کمباین‌سازی ایران افزود: تولید کمباین ما در سال 1402، 77 درصد نسبت به سال 1401 رشد داشته است چنان‌که در سال 1401، 450 دستگاه و در سال 1402، 713 دستگاه تولید کردیم و در سال جاری (1403) برای تولید 1000 دستگاه کمباین برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: سالیانه متأسفانه یک میلیون تن ریزش گندم از کمباین در کشور داریم که این میزان، برابر با قوت 5 میلیون نفر آحاد جمعیت کشور است.

حمیدی‌فر در مورد نحوه توزیع کمباین و پرداخت بهای آن از سوی کشاورزان گفت: وزارت جهاد کشاورزی از طریق خط اعتباری مکانیزاسیون با بانک کشاورزی، سرمایه در گردش ایجاد می‌کند و متقاضی از طریق جهاد کشاورزی به کمباین‌سازی معرفی می‌شود. پارسال 400 نفر ثبت نام کردند.

حمیدی‌فر میانگین تولید کارخانه کمباین‌سازی ایران از سال 1395 تاکنون را 500 دستگاه محاسبه کرد و افزود: نیاز بخش، سالیانه 1200 دستگاه است که البته به مواردی مانند بارش‌های خوب و فراوانی محصول هم بستگی دارد.

وی در ادامه گفت: این کارخانه در سال 1348 تأسیس شده و در حال حاضر 404 پرسنل دارد و 100 نفر قطعه‌ساز برای کارخانه ما قطعه تأمین می‌کنند.

مدیرعامل کمباین‌سازی ایران اضافه کرد: عمر مفید کمباین 13 سال است و قیمت‌ها مطابق با اردیبهشت‌ماه سال گذشته، 1 میلیارد و 300 میلیون تومان است که 20 درصد آورده کشاورز است و 80 درصد مابقی از سوی دولت و بانک کشاورزی با بازپرداخت تسهیلات هفت‌ساله تأمین می‌شود. پارسال فقط یک بار و 26 درصد افزایش قیمت داشتیم.

حمیدی‌فر گفت: تکنولوژی کمباین 1075 به‌روز است. تا قبل از سال 1398، کمباین برنج کلاً وارداتی بود و با ارز 4200 تومانی وارد می‌شد که با مهندسی معکوس در سال‌های 1398-1397 توانستیم خودمان کمباین برنج تولید کنیم. در حال حاضر کمباین‌های برنج تولیدی با 110 اسب بخار، 890 میلیون تومان است که از مشابه خارجی‌ 500 میلیون تومان ارزان‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: کمباین‌سازی ایران سهامی عام است و سهامدارانش در بورس هستند و آستان قدس رضوی با 62-63 درصد، از سهامداران عمده آن است.

در بخش پایانی این نشست، مسعود یوسفی، مدیر فروش کمباین‌سازی ایران نیز در پاسخ به سؤال برخی خبرنگاران اظهار کرد: در کل کشور 200 تا 250 هزار هکتار کشت کلزا داریم که ساخت کمباین برای این میزان صرف نمی‌کند و در دنیا هم کمباین برداشت کلزا نداریم اما اکسسوری و هدهایی داریم که با توجه به نوع هر غله‌ای از آن‌ها استفاده می‌شود.

وی اضافه کرد: در این شرکت ۹۰ تا ۹۵ درصد کمباین‌های مورد نیاز کشور، تولید و تأمین می‌شود. مقرر شده است در سال جدید ظرفیت تولید به ۱۰۰۰ دستگاه برسد و در کنار آن تکنولوژی دستگاه‌ها هم افزایش داشته باشد.

در ادامه، حمیدی‌فر درباره تحویل کمباین به متقاضیان گفت: تأمین کمباین برعهده کشاورز و تولید کمباین بر عهده‌ ما است. کشاورزان انتظار دارند در اسرع وقت کمباین به آن‌ها تحویل داده شود که البته برای این امر، به برنامه‌ریزی از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط نیاز است. نکته این است که تحویل کمباین، زمان‌بر است.

وی در بخش پایانی گفته‌های خویش در خصوص فعالیت این شرکت به عنوان شرکت دانش‌بنیان بیان کرد: در واحد تحقیق و توسعه شرکت به دنبال آن هستیم که بتوانیم در مسیر دانش‌بنیان گام برداریم.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران