ارسال به دوست  نسخه چاپي 

مجلس از وزیر جدید کشاورزی حمایت می‌کند

تعیین نرخ گندم پیش از فصل کشت، اقدامی ستودنی

وزیر جدید کشاورزی که انتخاب شد، نرخ خرید گندم را ۷۵۰۰ تومان اعلام کرد تا شرایط گندم‌کاران در سال زراعی جدید مشخص باشد و بتوانند بر اساس آن به کشت گندم بپردازند اما در این میان گمانه‌زنی‌ها مبنی بر آن است که هنوز تورم اقتصادی سالانه مشخص نشده و ممکن است برای کشاورزان به صرفه نباشد.

 

 

در همین راستا سلیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اعلام نرخ قبل از شروع کشت گندم، میتواند برای کشاورزان مناسب باشد چراکه در زمان دولتهای پیشین، کشاورز در حین کشت گندم هم نرخ قطعی نداشت و همین چالشبرانگیز میشد و کشاورز نمیتوانست آنطور که میخواهد، گندم را به دولت بفروشد اما در حال حاضر اینگونه نیست. البته اینکه شورای اقتصاد آن را تا چه اندازه تایید کرده است، باید مشخص شود.

وی افزود: در حوزه کشاورزی، یکی از اولویتهای بسیار مهم و حساس، موضوع تامین کالاهای اساسی و نرخ خرید تضمینی کالاها از جمله گندم است بنابراین مجلس بسیار اهتمام ورزیده است که نرخ خرید تضمینی گندم پیش از آغاز فصل کشت گندم، اعلام شود تا در سالهای آینده شاهد باشیم که گندمکاران بیشتری به کشت گندم میپردازند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه بیان کرد: آقای ساداتینژاد، وزیر جدید کشاورزی، اشراف کامل بر این حوزه دارد و توانسته است در شرایطی مناسب، نرخ گندم را تعیین کند چرا که گندم در سفره ایرانیها تاثیر بسزایی دارد و از این جهت تعیین قیمت خرید تضمینی آن پیش از آغاز فصل کشت، امری بسیار مثبت و قابل تقدیر است.

رسول فرخی نیکان، عضو کمیسیون شوراها و نماینده مردم لاهیجان هم درباره تعیین نرخ خرید تضمینی گندم گفت: در حوزه کشاورزی، یکی از اقدامات قابل توجه مجلس یازدهم که برای اولین بار در سنوات گذشته انجام شد، آن بود که شورایی متشکل از افراد متخصص تشکیل گردید که در آن گندمکاران هم حضور داشته باشند تا از آن طریق بتوانند نرخ خرید تضمینی گندم را با آنالیز و بررسی، تعیین کنند.

وی ادامه داد: گندم کالایی است که در سبد غذایی مردم از اهمیت قابل توجهی برخوردار است بنابراین با توجه به ضرورت امنیت غذایی برای تعاملات کشاورزی، این اقدام، ستودنی است.

این نماینده مجلس بیان کرد: در حوزه تولید گندم، هیچگاه نتوانستیم آنطور که باید نرخ را اعلام کنیم اما آنچه از تصمیمات وزیر جدید جهاد کشاورزی برمیآید، آن است که برای ساماندهی تولید و خرید تضمینی گندم، برنامههایی را در دستور کار دارند چرا که مشرف به این حوزه هستند.