ارسال به دوست  نسخه چاپي 

ستاد تسهیل در خط مقدم اقدام

امسال بیست و یکمین جشنواره تولید ملی- افتخار ملی در محل اتاق بازرگانی برگزار شد. در این رویداد که با حضور مسئولین دولتی و پارلمانی و فعالان اقتصادی برگزار شد، دکتر آقاعلی‌خانی، دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور، یکی از سخنرانان جلسه یاد شده بود که صحبت‌هایی دلنشین و امیدبخش داشت و بنده به عنوان خبرنگار که نزدیک به دو دهه توفیق خدمت در این عرصه را داشتم، برای نخستین بار بود که می‌شنیدم مسئولی با چنین قطعیتی در خصوص رفع تمامی موانع تولید از سوی این ستاد بگوید و جالب این بود که در اشاره‌ای که در سخنان وی بود، اعلام نمود که تا کنون هیچ نامه‌ای از تشکل‌ها برای تسهیلگری و حل مشکلات دریافت نشده است و توقعی اگر از دولت و مجلس هست، باید مطالبه شود تا آن‌ها لبیک گویند، این در حالی است که فعالان صنعت خصوصاً صنعت گندم، آرد و نان همواره از چالش‌های موجود در حوزه تولید اعم از بوروکراسی اداری، عدم ثبات قوانین و مصوبات، دخالت دولت در قیمت‌گذاری و غیره، گله داشته و دارند و مسیر تولید همواره پر از موانع سخت است که دولتی‌ها و مجلسی‌ها برای صنعت درست کرده‌اند.

این موضوع، بهانه‌ای شد تا گفت‌وگویی با فعالان اقتصادی در خصوص اظهارات این مسئول محترم داشته باشم. به گفته جمعی از منابع آگاه و فعالان اقتصادی کشور، مسئولین در قبال معضلات و مشکلات و اتفاقاتی که برای صنعت و تولید می‌افتد، واکنش ندارند و خنثی شده‌اند. مکانیزم طرح چالش‌ها و رسیدگی به چالش‌های صنعت به گونه‌ای است که ابتدا موضوعات اخذ شده در دبیرخانه استانی بررسی و در صورت نیاز به دبیرخانه ملی ارسال می‌گردد و در جلسات ستاد تسهیل، موضوعات طرح می‌شود اما از آنجا که در جلسات ستاد تسهیل، دستگاه‌های تأثیرگذار و مرتبط و حتی خود وزیر محترم صمت شرکت نمی‌کنند، امیدواری مؤسسات اقتصادی و تولیدی به توانمندی ستاد تسهیل کم شده است و در مواردی هم که ستاد تسهیل رأی به اجرا داده، دستگاه‌ها و بانک‌ها جهت اجرا، از امر ستاد، تمکین نکرده‌اند که این موضوع به سطح کارآمدی ستاد تسهیل، آسیب می‌زند.

در گفت‌وگوهای انجام شده با فعالان اقتصادی، به آخرین پرونده مطرح شده در ستاد تسهیل که مربوط به تبدیل گازهای «ترش سرچاهی» به محصولات باارزش اتیلن و پلی‌اتیلن بود، اشاره شد که تبدیل این گازها ضمن ارزش‌آفرینی و خلق ثروت، در کاهش آلایندگی مشعل‌های منطقه و صیانت از محیط زیست تأثیر فراوان دارد اما متأسفانه این پروژه علی‌رغم اهمیت زیادی که داشت، در ستاد محترم تسهیل اجرایی نشده و کشور از کسب درآمد 700 میلیون دلاری در این شرایط اقتصادی، محروم مانده است. حال صحبت ما با دکتر آقاعلی‌خانی این است که برادر محترم، شما حداقل به این وعده در ستاد وفا بفرمایید تا سایر مکتوبات از سوی فعالان صنعت جهت اقدامات ارزشمند ستاد تسهیل، به حضور تقدیم گردد.

 

خبرنگار: ندا کاظمی ترکی