ارسال به دوست  نسخه چاپي 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

با وجود تورم، چاره‌ای جز افزایش نرخ خرید تضمینی گندم نیست!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: چندین بار با وزیر جهاد کشاورزی مذاکراتی داشتیم تا مشکل صنایع آردسازی در تأمین سرمایه در گردش، برطرف شود.

 

مهدی طغیانی در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه هستی بیان کرد: مقرر شد از طریق بانک کشاورزی یا سایر بانک‌ها، این مشکل را برطرف کنیم. سیاست کلان بانک مرکزی در شبکه بانکی، این است که سقف اعتباری برای کنترل تورم در نظر گرفته شود و این سقف اعتباری هم موجب جیره‌بندی اعتباری شده است.

وی افزود: جناب وزیر باید از طریق شورای پول و اعتبار، به چالش‌ها و مشکلات صنایع تبدیلی بخش کشاورزی، توجه کند حال آنکه در شورای پول و اعتبار، عملاً ملاک این شاخص، تأمین مالی است. امنیت غذایی، موضوعی حیاتی است و دولت باید از ابعاد مختلف، مشکلات را بررسی کند.

طغیانی با بیان اینکه صنعت غذا اولویت ویژه‌ برای ما دارد، تصریح کرد: نمی‌توانیم صنعت غذا را با سایر بخش‌ها مقایسه کنیم و دولت باید تسهیلات ویژه‌ برای این بخش در نظر بگیرد تا تولیدکنندگان در تمام بخش‌ها حمایت شود.

این نماینده مجلس با اشاره به خرید تضمینی گندم اظهار کرد: با توجه به تورم شدید، تثبیت نرخ، انگیزه‌ای برای کشاورزان نخواهد گذاشت بنابراین ما باید پایه‌ای را در نظر بگیریم اما اگر تورمی نباشد، نیازی نیست هر سال نرخی جدید برای خرید تضمینی گندم در دستور کار قرار گیرد!

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران