ارسال به دوست  نسخه چاپي 

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی:

برای تقویت و تحقق صادرات آرد، در کنار بخش خصوصی هستیم

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: موضوع آرد و نان با توجه به تصمیمات اتخاذ شده و قانون انتزاع، در دست وزارت جهاد کشاورزی است.

 

محمدمهدی مفتح در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه هستی بیان کرد: اینکه قانون انتزاع تصمیم درستی بوده است یا خیر، بحث‌ دیگری است اما اکنون صادرات محصولات بر عهده وزارت صمت است و متأسفانه در این میان مشکل حذف یارانه‌ها در حوزه آرد و نان مطرح است که وزارت اقتصاد متولی جدید آن است و تا زمانی که یارانه‌ها برقرار است، امکان صادرات وجود ندارد.

وی با اشاره به گندم عبور موقت گفت: یکی از راه‌های صادرات، این است که از طریق گندم عبور موقت به این مقوله ورود شود. در آن سال‌ها که در شرکت بازرگانی دولتی مشغول به کار بودم، این طرح انجام شد و بسیار موفقیت‌آمیز بود چراکه زیرساخت‌های آن، فراهم شده بود.

مفتح اضافه کرد: پتانسیل و ظرفیت زیادی برای سیلو و گندم وجود دارد. تا قبل از سال 88، بخش خصوصی سیلویی نداشت و همه ظرفیت ذخیره‌سازی، دولتی بود و کاری که به اسم نهضت سیلوسازی انجام شد، باعث شد حجم زیادی سیلو در کارخانه‌های بخش خصوصی ایجاد شود که طبیعتاً اکنون ظرفیت مازاد داریم بنابراین بخش خصوصی می‌تواند با توجه به پتانسیل‌ موجود، به شیوه امانی گندم وارد کند و ما زیرساخت‌ها را فراهم کردیم تا آرد تولید شده به کشورهای همسایه صادر شود. توصیه من این است که بخش خصوصی با توجه به شرایط بازار اوکراین، صادرات به کشورهای همسایه داشته باشد.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در ادامه درباره تقویت رایزنی‌های اقتصادی اظهار کرد: به نظر من اگر بخواهیم این زنجیره باطل را بشکنیم و کار به صورت جدی انجام شود، باید انجمن‌های صنفی کارخانه‌های آرد یا انجمن صادرکنندگان کشور، وارد عمل شوند تا تقویت رایزنی‌های اقتصادی در کشور در دستور کار قرار گیرد و ما هم در وزارتخانه از این طرح حمایت می‌کنیم.

وی ادامه داد: انجمن‌ها طرح ارائه کنند و ما نیز در وزارتخانه با بررسی چالش‌ها و شرایط آن‌ها می‌توانیم مسیری را برای حضور بازدیدکنندگان خارجی در نمایشگاه فراهم کنیم. سازمان‌های دولتی به دلیل محدودیت‌های اجرایی نمی‌توانند در اجرای این طرح نقشی داشته باشند اما من در کنار بخش خصوصی هستم و هر تعداد جلسه که نیاز داشته باشند، با آن‌ها برگزار خواهم کرد.

 

کافه‌نان، رسته‌ای که با اعتماد به بخش خصوصی موفق شد

مفتح در بخش دیگری از گفته‌های خویش درباره طرح رسته کافه‌نان گفت: اگر به بخش خصوصی اجازه ابتکار دهیم، بهترین اتفاق‌ها می‌افتد. همان ابتدا هیچ‌کس باور نمی‌کرد که رسته کافه‌نان این‌قدر موفق باشد یا طرح مجتمع نانوایی که توانست به طرحی موفق تبدیل شود. ریشه این موفقیت‌ها در اعتماد به بخش خصوصی و تشکل‌ها است که توسعه نان‌های حجیم و نیمه‌حجیم، کافه‌نان‌ها و مجتمع‌های نانوایی را به دنبال داشت و بعد از سال‌ها، تابوشکنی انجام شد.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در پایان بیان کرد: مقوله گندم، آرد و نان، پتانسیل‌های بسیار زیادی در اشتغال‌زایی، رونق اقتصادی و صادرات دارد و از ظرفیت بالفعل بسیاری برخوردار است و باید محوریت آن به سمت بخش خصوصی سوق داده شود.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران