ارسال به دوست  نسخه چاپي 

همکاري دانشگاه‌هاي کانزاس استيت و ساسکاچوان به منظور بهبود تکنولوژي اصلاح ژن گندم

به گزارش نگاه هستي و به نقل از ميلينگ ژورنال، مقامات رسمي دانشگاه کانزاس استيت بيان کرده‌اند که اعتبار 650 هزار دلاري را براي همکاري با دانشگاهي کانادايي اختصاص داده‌اند تا با يکديگر به بهبود گندم با استفاده از تکنولوژي اصلاح ژنوم بپردازند.

 

ادوارد آخونوف، متخصص ژنتيک که رهبري اين پروژه در دانشگاه کانزاس استيت را برعهده دارد، بيان کرد: ما با محققان دانشگاه کانادايي ساسکاچوان همکاري ميکنيم تا از تکنولوژي اصلاح ژنوم استفاده کرده و به بهبود حاصلخيزي و تغذيه در دنياي گندم بپردازيم.

وي گفت: اصلاح و ويرايش ژنوم به تکنولوژي به نام CRISPR متکي است. CRISPR ابزار مولکولي بسيار قدرتمند و قوي است که توانايي ايجاد تغيير در کد ژنتيکي را دارد و همچنين به ما اجازه ميدهد تا انواع جديد ژنهايي را توليد کنيم که داراي ويژگيهاي بهبوديافته هستند و تاثير مثبت روي بدن دارند. استفاده از اصلاح ژن براي هدف قرار دادن ژنهايي که به ويژگيهاي کشاورزي ارزشمند مرتبط هستند، به محققان اجازه ميدهد تا توسعه محصولات را سرعت بخشند و بدين ترتيب بازدهي بيشتر شده و غلاتي با بازدهي بالاتر و باکيفيتتر توليد گردد.

آخونوف در ادامه بيان کرد: پروژه ما از تواناييهاي CRISPR-Cas استفاده ميکند تا استراتژيهاي توليد سنتي را قدرتمندتر سازد. استفاده از اين ابزار در توليد مدرن ميتواند به مقدار قابل توجهي به افزايش تنوع ژنتيک، شناسايي ژنهاي کشاورزي و غيره کمک کند. Crutis Pozinak، مدير مرکز توسعه محصول دانشگاه ساسکاچوان، هدايت تيم دانشگاه خود را برعهده دارد. اين گروههاي تحقيقاتي به همراه يکديگر از CRISPR استفاده ميکنند تا به توليد گندمي با ويژگيهاي بهبوديافته کمک کنند.