ارسال به دوست  نسخه چاپي 

دومين روز جهاني آرد، بيستم مارس برگزار مي‌شود

به گزارش نگاه هستي و به نقل از ورلد گرين، دومين روز جهاني آرد در تاريخ 20 مارس برابر با 1 فروردين برگزار مي‌شود.

 

اين روز به يکي از مهمترين غذاهاي بشريت اختصاص يافته است، غذايي ثابت که هر روز افراد بسياري را سير ميکند و در سلامت بدن نقش مؤثري دارد. اين محصول غذايي داراي تاثير بسياري روي توسعه سياسي، اقتصادي و فرهنگي جوامع است. اين يادبود از سوي موزه جهاني آرد در آلمان تعيين و ايجاد شده است و در اين روز دوباره به آرد نگاهي ويژه خواهد شد.

 Carten Blum، ايدهپرداز و مبتکر اين طرح بيان کرد: در سال گذشته، برقراري جلسه حضوري بسيار محدود بود اما کشاورزان، آسيابانان و تمام دست اندرکاران صنعت پردازش آرد از نيويورک تا سيدني، از بوينس آيرس تا مکزيکو سيتي، از استانبول تا مسکو، اين روز را با فعاليتهاي خلاقانه ديجيتالي جشن گرفتند. امسال نيز همه شرکتکنندگان اين زنجيره تامين، تشويق ميشوند تا يادبودي درمورد اهميت آرد و نقشي که دارد، برگزار نمايند. بر اين اساس، نوآوريهاي بسياري در تاريخ 20 مارس صورت خواهد گرفت.

Blum  همچنين گفت: در سال گذشته، عکسها و ويديوهاي زيادي از جشن اين روز در کمپانيها و کارخانههاي آسياب بزرگ و کوچک در جهان دريافت کرديم.  نانوايان، محصولات بسيار متنوعي ارائه کردند که هر روز با آرد توليد ميشود و به پختن نانهاي مخصوص منطقهشان پرداختند. امسال نيز دوباره همه اين ايدهها را در موزهمان جمعآوري و براي آينده بايگاني ميکنيم و همچنين مانند سال قبل در روز جهاني آرد، کيسه خاصي به اين مناسبت طراحي خواهد شد.

اين موزه در سال 2008 افتتاح شده و به نمايش تاثيري ميپردازد که آرد روي افراد در عصرهاي مختلف داشته و خواهد داشت. در اين موزه همچنين بزرگترين مجموعه کيسههاي آرد جهان را ميبينيم که از حدود 140 کشور جمعآوري شده و داستان معني غلات، آرد و نان را در جهان بيان ميکند. روز 20 مارس به اين دليل انتخاب شده که در نيمه شمالي زمين، ابتداي بهار و زمان کاشت و در نيمه جنوبي آغاز پاييز و برداشت است.