ارسال به دوست  نسخه چاپي 

دبیر سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه:

تأمین داخلی، اولویت ما است/ پافشاری نانوایان به دریافت برندهای خاص، چالش‌زا شده است

دبیر سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه گفت: از 8 کارخانه تولید خمیرمایه کشور، 7 کارخانه با ظرفیت کامل در حال تولید بوده و اولویت آن‌ها تأمین خمیرمایه مورد نیاز داخل کشور است که در نشست‌های تخصصی با وزارت صمت، این میزان، مشخص و در قالب جدول‌بندی صورت گرفته به تمام نقاط کشور ارسال شده و مورد مصرف قرار می‌گیرد و کمبودی در مورد تأمین نیاز کشور وجود ندارد.

 

پارسایی در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه هستی بیان کرد: البته انتخاب و پافشاری بعضی نانوایان به دریافت برندهای خاص خمیرمایه و ایجاد توقع برای دریافت تمام خمیرمایه مورد نیازشان از آن برندها وجود دارد که با توجه به ظرفیت هر کارخانه، این امر، ممکن نیست.

وی افزود: تولیدات کارخانه‌ها همگی استاندارد بوده و تفاوت چندانی در کیفیت با یکدیگر ندارند لیکن از لحاظ عادت و طول سابقه استفاده از یک برند، ممکن است این انتظار ایجاد شود.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه ادامه داد: علیهذا با برنامه‌ریزی صورت گرفته در وزارت صمت و وزارت دارایی، موضوع سامانه‌ای کردن توزیع خمیرمایه نان در سامانه سراسری توزیع آرد (سیما) در دستور کار قرار گرفته و با پایلوت قرار دادن سه استان تهران، خراسان رضوی و البرز، این برنامه شروع شده و در حال گسترش به کل کشور است و ان‌شاءا... در سال آینده، سراسری خواهد شد تا نانوایان خریدهای خود را بدون دغدغه و مستقیماً از سامانه انجام دهند.

پارسایی درباره تولید خمیرمایه تر گفت: در خصوص بحث خمیرمایه تر، تنها یک کارخانه بخشی از تولیدات خود را به‌ صورت خمیرمایه تر ارائه می‌نماید و سایر کارخانه‌ها خمیرمایه خشک تولید و به بازار عرضه می‌نمایند. همان‌طور که قبلاً تصریح شد، اولویت تولیدکنندگان خمیرمایه کشور، تأمین نیاز داخل و پس از آن صادرات مازاد تولیدات به مشتریان بازارهای خارج از کشور است.

وی به مشکلات صنعت خمیرمایه کشور اشاره کرد و افزود: صنعت خمیرمایه متأثر از تورم داخلی کشور، درگیر افزایش قیمت‌های مواد اولیه و به‌خصوص ملاس (ماده اولیه تولید خمیرمایه) و افزایش قیمت خدمات به عنوان عمده‌ترین مسأله و چالش پیش روی تولیدکنندگان خمیرمایه کشور است.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه در پایان گفت: از نظر وضعیت کمی و کیفی، صنعت خمیرمایه کشور علی‌رغم تمامی مشکلات حاکم بر تولید، از صنایع موفق چه در داخل کشور و چه در صادرات بوده و محصولات آن با دقت در حفظ کیفیت، نه‌ تنها مورد درخواست مصرف‌کنندگان داخل است بلکه در رقابت با تولیدات کشورهای پیشرفته نیز در شرایطی مطلوب قرار دارد.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران