ارسال به دوست  نسخه چاپي 

آمارانت، غله‌ای با پروتئین بالا که دست‌کم گرفته شده است

شاید با آمارانت آشنا نباشید اما جالب است بدانید قدمت این غله در رژیم غذایی انسان به هزاران سال پیش می‌رسد.

 

به گزارش نگاه هستی به نقل از Yahoo، طبق گفته شورای غلات کامل، آزتک‌ها از آمارانت به عنوان «غذای جاودانگی» یاد می‌کردند. طعم فلفلی و در عین حال شیرین و خوشایند آن به این معنی است که می‌توانید آن را هم در شام و هم در دسر استفاده کنید. ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسد اما بسیاری از شیرینیپزها از این دانه برای درست کردن پودینگ آمارانت استفاده میکنند که با وانیل، کشمش و نارگیل یا شکلات و مغزهای مختلف درست میشود. 

شورای غلات کامل میگوید دانههای آمارانت ابتدا در آرژانتین یافت شدند، درست پیش از اینکه انسان آن را از طریق مکزیک به شمال و سپس به اروپا و آسیا منتقل کند. امروزه، این دانه را می‌توان در سراسر جهان پیدا کرد. 

این شورا اضافه می‌کند که این گیاه می‌تواند با طیف وسیعی از شرایط آب و هوایی سازگار شود و در مناطق مختلف، عملکرد خوبی داشته باشد.

یک فنجان از این غله حاوی 35/9 گرم پروتئین است. این غله همچنین سرشار از کلسیم، آهن، پتاسیم، سلنیوم و 50 درصد منیزیم مورد نیاز روزانه است.

این مقدار قابل توجه پروتئین در آمارانت به علت پروتئین کامل بودن آن، حتی جذاب‌تر می‌شود. این بدین معنی است که شامل تمام 9 اسید آمینه ضروری است (گندم سیاه، جو، ارزن و کینوا نیز حاوی پروتئین کامل هستند).

در کنار آن، محتوای بالای فیبر این غله، آن را به یک مکمل مفید برای هر کسی که میخواهد وزن خود را کاهش دهد، تبدیل می‌کند چرا که دارای خواص هضم‌کننده و بهبود‌دهنده سلامت روده است. یکی دیگر از مزایای آمارانت، بدون گلوتن بودنش است.

در حالی که اطلاعات زیادی در مورد شاخص گلیسمی ‌این غله در دسترس نیست، یک مطالعه، شاخص گلیسیمی‌ آن را بین 87 تا 106 تخمین می‌زند که بالا در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه، افراد دیابتی باید سعی کنند این غله را با غذاهای سرشار از فیبر و پروتئین، مانند سبزی‌ها و گوشت بدون چربی مخلوط کنند تا احتمال افزایش قند خون را کاهش دهند.

شورای غلات کامل همچنین خاطرنشان می‌کند که آمارانت حاوی پپتیدی (نوعی آمینو اسید) به نام لوناسین است که ممکن است اثرات ضدالتهابی و ضدسرطانی داشته باشد. 

مطالعه‌ای در سال 2014 که در Molecular Nutrition & Food Research منتشر شد، این نظریه را تأیید می‌کند. 

در طول این مطالعه، محققان کشف کردند که آمارانت از فعال شدن NK-kB (گروهی از ژن‌هایی که پاسخهای التهابی و ایمنی را فعال میکنند) جلوگیری میکند. 

اگرچه التهاب، پاسخ طبیعی بدن ما به سلولهای آسیب‌دیده است اما هرکسی که دچار التهاب مزمن است، ممکن است با افزودن آمارانت به رژیم غذایی معمول خود، تسکین پیدا کند.

کاهش کلسترول و قند خون، بهبود فشار خون، تقویت سیستم ایمنی و ضد‌آلرژی بودن، از دیگر مزایای این غله است.